«Одного разу піднятий прапор уже ніколи не спуститься!»

IMG_20210529_18474628 травня Азербайджан святкує національне свято – День Республіки. І саме в цей день в Почесному консульстві Азербайджанської Республіки в м. Харків відбувся круглий стіл на тему: «103-тя річниця утворення Азербайджанської Демократичної Республіки».

Засідання провів Почесний консул Азербайджанської Республіки в м. Харків Афган Салманов. Присутні, а це представники азербайджанської діаспори Харківщини, обговорили досягнення АДР за 23 місяці існування і значення зробленого для самоідентифікації нації та розвитку державності.

Засідання за круглим столом Почесний консул розпочав зі слів загальнонаціонального Лідера азербайджанського народу Гейдара Алієва: «Немає більш важкої дороги, ніж дорога незалежності».

А розпочалася ця дорога до нинішньої потужної держави Азербайджан 28 травня 1918 року, коли в Тифлісі Національною радою під керівництвом Мамеда Еміна Расулзаде було проголошено утворення першої на мусульманському Сході демократичної республіки – Азербайджанської Демократичної Республіки. Афган Салманов конкретизував події 103-річної давнини, зробивши акцент на тому, що у «Деклараціі незалежності» АДР були закріплені рівні права за всіма громадянами, незалежно від раси, релігійних уподобань і статі.IMG_20210529_185223«Азербайджанська Демократична Республіка стала першою країною мусульманського Сходу, надавши жінкам право голосу. І це продовжується до сьогодні – Азербайджан неухильно дотримується гендерної рівності в усіх сферах життєдіяльності суспільства», – додала голова Товариства азербайджанських жінок у м. Харків «Айнур Хатун» Кіфаят Джахарова.

Афган Салманов проаналізував швидкість становлення парламентаризму в Азербайджанській Демократичній Республіці, назвавши дати і цифри: «Уже 7 грудня 1918 року приступив до роботи Національний парламент із 120 парламентаріїв, в якому були представлені всі політичні партії і етнічні верстви населення країни. За 17 місяців своєї діяльності парламент прийняв 230 законопроєктів!».

«В Азербайджані за коткий час відбулися величезні реформи в сфері економіки, освіти, релігії. Була введена національна валюта і поштові марки, засновано банк і Бакинський державний університет. Рішенням Уряду 27 червня 1918 року тюркська мова була оголошена в АДР державною, адже до цього навчання в Азербайджані, що входив до складу Російської імперії, велося виключно російською мовою»,- розповів і просив про це завжди пам’ятати керівник ГО «Всесвітня конфедерація персо-арабо-тюркомовних і кавказьких народів» Алі Велі -огли Алієв.
Голова Координаційної ради Міжнародного ісламського центру культури і науки Агамірза Нурієв наголосив на тому, що вже 26 червня 1918 року АДР створила свою Національну армію. І ключову роль в її становленні відіграли офіцери Османської армії.IMG_20210529_185155Історія свідчить, що 28 квітня 1920 року загони Червоної армії окупували Азербайджан. Азербайджанська Демократична Республіка перестала існувати. Засновник АДР Мамед Емін Расулзаде провів останні роки свого життя в Туреччині. А в 1949 році він заснував Асоціацію культури Азербайджану в Анкарі, продовжуючи пропагувати Азербайджан у світі, його культуру, мову, традиції – писав про це книги, організовував конференції. Слова Расулзаде: «Одного разу піднятий прапор уже ніколи не спуститься» – стали гаслом боротьби азербайджанців за свою незалежність.

Цими словами Почесний консул Азербайджанської Республіки в м. Харків Афган Салманов підсумував засідання за круглим столом, що було присвячене 103-й річниці утворення Азербайджанської Демократичної Республіки, додавши що за 23 місяці «АДР встигла закласти фундамент державності Азербайджану і запустити код національної самоіндетифікації азербайджанців».