У День звільнення України від фашистських загарбників, у 76-ту її річницю, Почесний консул Азербайджанської Республіки в м. Харків (Консульський округ: Харківська, Сумська, Чернігівська, Полтавська, Дніпропетровська, Запорізька області) Афган Салманов разом з головою Сумської обласної ради Володимиром Токарем і депутатами обласної ради VI скликання, представниками азербайджанської діаспори в Сумах поклали квіти біля Вічного вогню, до підніжжя Пам’ятника Невідомому солдату, доторкнулися до гаубиці на території Меморіалу Слави міста Суми.
На меморіальних плитах, що півколом утворюють межі Меморіалу, висічені імена загиблих сумчан і тих воїнів Сумсько-Київських дивізій, які звільнили місто від окупантів 2 вересня 1943 року. Тут завжди квіти, бо не тільки в пам’ятні дати, а й повсякдень сумчани віддають дань пам’яті героям-визволителям. Серед знакових об’єктів Меморіалу Слави – 122-меліметрова гаубиця М-30, яку використовували під час звільнення міста Суми від німецько-фашистських загарбників. У бою вона постраждала від ворожого снаряду й її залишили в місті, як бачимо тепер, – назавжди.
За час Другої світової війни, з 1939-го по 1945-й роки, Україна отримала колосальний удар – вона втратила більше, ніж Великобританія, Канада, США і Франція разом узяті. За різними оцінками істориків, в Україні загинуло біля 10 мільйонів людей, в тому числі півмільйона жертв Голокосту. Йдеться про українців, які загинули в 1939-му в Польщі, про мирних жителів УРСР, убитих під час бомбардувань, військових операцій, інших воєнних дій, про розстріляних євреїв, ромів під час окупації, про десятки тисяч українців, які померли від голоду після звільнення від нацистів, полеглих бійців Червоної Армії і УПА. Всього Україна за часи Другої світової війни втратила майже 19% своїх жителів.
Звільнення України від нацистів під час Другої світової війни тривало з січня 1943 року по жовтень 1944 року. За цей час на українських землях було проведено 15 наступальних операцій (11 стратегічних і 4 фронтових), в яких брали участь представники всіх республік колишнього Радянського Союзу, в тому числі й Азербайджанської.
Після покладення квітів і хвилини мовчання Почесний консул Азербайджанської Республіки, кандидат політичних наук Афган Салманов сказав, відповідаючи на запитання журналістки місцевого ЗМІ: «Важко навіть уявити всі втрати України під час Другої світової війни. Це не тільки люди, фабрики, заводи, дороги, мости, інфраструктура, це ще й земля, яка була усіяна смертоносним металом. 700 міст і 2800 українських сіл були повністю знищені загарбниками! Але Україна, як фенікс з попелу, відроджується, розправляє крила і знову починає свій шлях. Якщо Україна змогла відродитися після таких неймовірних втрат і руйнувань, то, я переконаний, що і сьогодні, вона відновить свою територіальну цілісність і зможе рухатися вперед, незважаючи на будь-які перешкоди».