За військовою перемогою – перемога народовладдя. Позачергові вибори Президента в Азербайджані

Того, хто керуватиме всіма, має бути обраний усіма.

Пліній Молодший, письменник Стародавнього Риму

Розпорядженням від 07 грудня 2023 року Президент Азербайджанської республіки Ільхам Алієв оголосив позачергові президентські вибори, призначивши їх на 07 лютого 2024 року.

Для неусвідомленого погляду такий крок лідера республіки видається дивним: навіщо раніше терміну оголошувати вибори за колосальної підтримки себе як лідера в країні та світі? Навіщо раптом знадобилися позачергові виборчі перегони після тріумфального 2023 року, в якому було здобуто повну перемогу в Карабасі та запущено гігантський за обсягами та швидкий за термінами процес відродження звільнених територій?

Але такі питання виникають у разі неусвідомленого погляду.

У разі усвідомленого погляду цей крок є цілком логічним, стратегічно виправданим і достойним політика історичного масштабу та світового рівня.

Так, вибори – саме зараз! Після блискучої військової перемоги в Карабасі, коли прапори Азербайджану через довгі роки тридцяти п’ятирічного протистояння майорять над ВСІЄЮ територією республіки. Таким чином, 7 лютого поточного року відбудуться перші в історії країни вибори першої особи держави на всіх її землях, у тому числі  – звільнених від окупації.

Саме зараз! Коли за рекордно короткі терміни після спустошення та розрухи з боку сепаратистів та окупантів відновлюється та примножується краса та велич звільнених територій!

Саме зараз! Коли душі загиблих у священній війні синів та дочок Азербайджану пильно дивляться з небес на те, як розквітає їхня Батьківщина!

Саме зараз! Коли потрібно зробити рішучий крок до остаточної перемоги народовладдя, запустивши при цьому якісний виборчий процес щодо виборів Президента республіки!

Для мене вибори є показником рівня реальної влади народу у будь-якій державі. Оскільки це найпотужніший спосіб громадянської участі через те, що він надає кожному громадянинові особисто, вільно і усвідомлено вплинути на долю суспільства. Вибори президентські у своїй сутності – це форма так званої прямої демократії, за якої кожен будує свою долю без посередників і без стороннього впливу через те, що голосування відбувається таємно. Розвиток практики виборчого процесу відбулося у Стародавній Греції, особливо – за часів демократії Перікла, коли справжнє народовладдя показало усьому світу красу та ефективність. Після цього свій внесок у безцінну скарбничку світового досвіду проведення виборів зробили різні народи світу. Іноді за право вільно вибирати свою долю точилися гострі дискусії, іноді – лилася кров.

Але найвагомішим аргументом на користь домінантного статусу виборів є їхня сувора періодичність – це дає реальні перспективи оновлення, а іноді – тотального перезавантаження всієї політичної системи у разі втрати народної довіри та недієздатності публічної влади загалом.

А от у випадку із позачерговими виборами в Азербайджанській республіці, на мою думку, ми будемо свідками утвердження остаточної перемоги демократії. Припускаю, що це буде яскравий і потужний фінал блискучих та доленосних перемог, які здобув народ Азербайджану під керівництвом свого лідера у минулому 2023 році та у попередні роки важкого протистояння з силами зла та тиранії. Закладені ще Гейдаром Алієвим принципи державної політики, орієнтованої на інтереси народу, вплинули на соціально-економічний розвиток республіки. Демократію часто звинувачують у тому, що вона призводить до падіння рівня життя. Але це відбувається за псевдодемократів – коли реально країною управляють не в інтересах народу, а інтересах окремих груп, прикриваючись у своїй діяльності дутими атрибутами народовладдя. Але Азербайджан довів усьому світу ефективність демократії разючими показниками щодо динаміки соціально-економічного розвитку.

Важливо розуміти, що послідовне утвердження ідеалів народовладдя лідер Азербайджану демонстрував упродовж своєї діяльності на вищій посаді незалежно від внутрішньої та зовнішньої ситуації. Зокрема, 24 вересня 2020 року на спільних дебатах 75-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН Ільхам Алієв заявив: «Незважаючи на труднощі, спричинені окупацією з боку Вірменії, Азербайджан зміг створити стабільну, сучасну, демократичну та мультикультуральну державу. Розвиток демократії та захист прав людини входять до основних пріоритетів нашого уряду. Цілком забезпечуються всі фундаментальні права, у тому числі свобода вираження, свобода медіа, свобода зборів, свобода віросповідання та розвиток громадянського суспільства».

 Перікл, політик Стародавньої Греції, «батько демократії», у своїй промові над могилами воїнів, що загинули в Пелопоннеській війні, сказав: «Наш державний устрій не наслідує чужі установи; ми самі скоріше служимо зразком для деяких, ніж наслідуємо інших. Називається цей лад демократичним, тому що він ґрунтується не на меншості, а на більшості (демосі)». Цим класик світового народовладдя стверджує прямий причинно-наслідковий зв’язок між демократією та становленням нації як повноцінного суб’єкта світової історії.

Не всім національним лідерам вдавалося реально забезпечити такий зв’язок. Ільхаму Алієву це вдалося.

Автор: Олег Туляков,г олова громадської ради при Сумській обласній військовій адміністрації, доцент Сумського державного університету