Військовий парад у Ханкенді – історичний маркер остаточної перемоги Азербайджану

Автор: Олег Туляков.

Для утворення хорошої стратегії потрібні лідери.
Річард Румельт, американський професор

Перемоги бувають різні. Зокрема – перемоги ситуативні, тактичні, проміжні, тимчасові…

Але бувають стратегічні перемоги. Вони ж – остаточні. Головною ознакою такого роду перемоги є встановлення нової заздалегідь осмисленої реальності, впровадження якої відтепер має риси стійкості, визначеності та невідворотності. Носіями та провідниками такої нової реальності є лідери, які у разі народної підтримки можуть запровадити її у життя.

Сьогодні, за моїми відчуттями, Азербайджан переміг остаточно. Припускаю, що історичною подією, якій належить стати маркером такої перемоги, буде військовий парад у Ханкенді 8 листопада 2023 року з нагоди третьої річниці Перемоги у Вітчизняній війні. Це відчувається за настроями, які наразі переживає весь Азербайджан та його друзі.

Також знаковою обставиною є участь у параді президента Азербайджанської Республіки, Верховного головнокомандувача Збройних сил Ільхама Алієва, першої леді Мехрібан Алієвої, їхнього сина Гейдара Алієва. Вони є живим уособленням нової реальності, втіленої в життя остаточно та безповоротно. Коли національний лідер має стратегію та народну підтримку, то його перемоги зрештою стають остаточними, стратегічними.

Сьогодні кожен азербайджанець відчуває гордість своїм лідером Ільхамом Алієвим, що надає атмосфері свята особливого змісту. Дні, коли вся нація відчуває єднання у зв’язку з одним загальним почуттям, мають перспективи стати історичними датами.

Що таке стратегія? Це генеральний план реалізації довгострокової мети в умовах змін та невизначеності. Поняття “довгострокова мета” варто розуміти не як щось, що колись буде. Це бажана модель нової реальності, яку слід втілити у життя, яка чітко розуміється лідером та підтримується народом. Національний лідер Гейдар Алієв затвердив розуміння довгострокової мети Азербайджану та організував невідворотні стійкі процеси впровадження такої мети. Далі його справу продовжив нинішній лідер республіки Ільхам Алієв. Дуже важливим є те, що ця довгострокова мета зрозуміла кожному азербайджанцю, що забезпечує лідерові колосальну народну підтримку. Цією метою чітко визначено орієнтири – якість життя громадян, пріоритет людини, успішний соціально-економічний розвиток, висококваліфікована внутрішня та зовнішня політика. Люди це відчувають, тому вони активно беруть участь у всіх можливих процесах впровадження «довгострокової мети», іноді – ціною власного життя.

Суверенітет та територіальна цілісність є необхідними чинниками досягнення «довгострокової мети». Саме тому Карабахська війна була стратегічно важливою.

Тепер поговоримо про генеральний план. У зв’язку з цим американський професор Річард Румельт визначає так зване «ядро стратегії», яке складається із трьох елементів – діагностики проблеми, управлінської політики, узгоджених дій.

Мені бачиться доцільність глибокої дослідницької роботи щодо аналізу стратегічної спадщини Азербайджанської республіки. Я ж торкнуся того, що видається мені важливим на даний момент. Тож у «діагностиці проблеми» мені згадується фраза українського історика Ореста Субтельного, який казав, що Україна оточена «сусідами-хижаками». І це є глобальна проблема України. Також це було глобальною проблемою Азербайджану, у якого сусідів-хижаків, як й інших, хто їх підтримував, було багато. У зв’язку з цим другий елемент «ядра стратегії» – «управлінська політика», що є способом вирішення діагностованої проблеми, для Азербайджану полягала у забезпеченні суверенітету військовим шляхом. Визначені Річардом Румельтом «узгоджені дії» як спрямовані на реалізацію «управлінської політики» практичні кроки, для республіки здійснилися у форматах забезпечення високого рівня економічного розвитку, внутрішньої та зовнішньої політики, наслідком чого стали військові успіхи, а зрештою – перемога у ІІ Карабахській війні три роки тому, та остаточна перемога, яку ми відчуваємо наразі.

На військовому параді в Ханкенді, як й в інших населених пунктах, де відзначали свято Перемоги у Вітчизняній війні, була присутня ейфорія, викликана відчуттям повної Свободи в найглибшому, філософському значенні цього слова. Сьогодні це відчуває кожен азербайджанець. Це відчуваємо ми, українці, котрі підтримують Азербайджанську республіку.

Це відчуття буває лише у разі розуміння, що перемога є остаточною, безповоротною, стратегічною