Спортивне життя Азербайджану під спортивним духом Президента Ільхама Алієва

Автор: Олег Туляков

В азербайджанській національній боротьбі «гюлеш» є таке правило: таким, що програв, вважається той, хто впав на коліна. У зв’язку з цим борцям прив’язували на коліна дзеркала, розбити які вважалося поразкою. Тому борець прикладав усі свої розумові та фізичні здібності, щоб не програти. Так з давніх-давен народ Азербайджану вчився перемагати і не падати на коліна.

Президент Азербайджанської республіки Ільхам Алієв дуже глибоко розуміє цю пронесену крізь століття здатність азербайджанців боротися, перемагати і в жодному разі не принижуватися. Ця здатність розвивається лідером нації шляхом високого рівня організації спортивної діяльності, оскільки перемоги у спорті сприяють важливим військовим перемогам, а також перемогам в економіці, політиці, культурі.

Розуміючи спорт як найважливіший драйвер політичних та соціально-економічних процесів, Ільхам Алієв надихає азербайджанців, як і мільйони людей у всьому світі, особистим прикладом зайняття спортом протягом усього життя. Він демонструє чудову фізичну форму, яка можлива за умови грамотних та систематичних тренувань.

Результат – очевидний. 2023 рік, що минув, ознаменувався для Азербайджану вельми примітним рекордом – вперше в історії республіки її спортсмени здобули рекордну кількість медалей на міжнародних змаганнях – 1472, з яких 799 завойовані в олімпійських видах спорту. Цікаво, що рік спортивних перемог став роком остаточної перемоги в Карабасі. Спорт, роблячи націю здатною на високі звершення, робить її нацією-переможцем.

У своєму юнацькому віці я був єдиним у своєму оточенні, хто вболівав за футбольний клуб «Нефтчі» (Баку) не менше, ніж за київське «Динамо». У статурі, діях, техніці азербайджанських спортсменів мені вбачалося щось ідеально правильне, але в той же час – щось таке, що йде в століття, щось таке, що формувалося всім народом дуже довгий час. Те, що показували на зеленому полі Аскер Абдуллаєв, Яшар Вахабзаде, Алік Рагімов, Мустафа Белялов, було для мене взірцем якісної технічної підготовки, розвинених фізичних здібностей та волі до перемоги.

Однак може здатися, що спортивне життя відбувається локально, як би «на іншій планеті». Та й державна політика у сфері спорту, можливо, не має першорядного значення. Здається, що її основна функція полягає у зміцненні міжнародного престижу, а для окремого спортсмена це скоріше шлях травм та важких випробувань, який закінчується у досить ранньому віці.

Я впевнений у помилковості такої позиції. Для мене ставлення лідерів держави до спорту є дуже показовим індикатором рівня вищого управління загалом поряд із такими традиційними маркерами, як рівень доходів чи валовий внутрішній продукт. Я говорю так не тому, що сам спортсмен із ранніх років. Сутність спорту далеко не завжди розуміється правильно. А саме – як змагальна діяльність людей, спрямована на виявлення кращих якостей в інтелектуальних та п’яти фізичних здібностях: силі, спритності, швидкості, витривалості, гнучкості.

Так ось саме від того, наскільки значна кількість населення залучена до зазначеної діяльності змагань, так само як і від того, який статус спорту та ставлення до нього в суспільстві, залежить ступінь складності соціально-економічних, оборонних, культурних та інших завдань, які суспільство здатне вирішувати.

Це дуже добре розуміють в Азербайджані, народ якого славиться своєю щирою любов’ю до змагань у фізичних якостях. Тут споконвіку любили боротьбу, фехтування, верхову їзду, плавання, веслування. Відомі суто національні спортивні модифікації, наприклад – ох атмаг, фехтування на кизилових ціпках, або вже згадана нами національна боротьба гюлеш. Спорт у республіці вкорінений у народні традиції. Так, по боротьбі гюлеш з давніх-давен проводилися змагання безпосередньо в населених пунктах у періоди між польовими роботами і під час свят, а пізніше ця традиція була поширена на рівень районів, міст і республіки.

На початку ХХ століття в Азербайджан з тріумфом вривається футбол, а слідом за ним бокс, легка та важка атлетика, гімнастика та баскетбол. Спортивна діяльність набуває своєї структурності та системності у формах діяльності спортивних товариств, проведення змагань, розвитку національних традиції підготовки майстрів спорту міжнародного рівня, науково-педагогічної діяльності Закавказького інституту фізичної культури.

Потужний імпульс розвитку спорту в Азербайджані було надано нинішнім Президентом республіки Ільхамом Алієвим. Ще в 1997 році він очолив Національний Олімпійський Комітет, а наступного 1998 року вже було започатковано національні юнацькі ігри. Ця подія мала колосальне значення, оскільки справжній розвиток спорту в країні може бути виключно у разі системного культивування спорту з раннього дитинства, коли закладаються погляди, характер та навички молодих громадян.

Далі політика Ільхама Алієва у спортивній сфері включала побудову шістнадцяти спортивних комплексів міжнародного рівня, де регулярно проводяться змагання. Загалом кількість спортивних установ та оздоровчих комплексів у республіці становить близько 9 тисяч. Азербайджанські спортсмени – учасники найпрестижніших змагань, вони чемпіони, призери, рекордсмени. У республіці організовані та діють тридцять три спортивні федерації. Вражає масштаб та рівень організації міжнародних спортивних змагань на території Азербайджану, яких лише у період з 2015 до 2023 року було проведено шістнадцять.

Зокрема, у 2015 році у Баку було проведено перші в історії Європейські ігри. Спортсмени із п’ятдесяти країн Європи змагалися у тридцяти видах спорту, борючись за ліцензії на Олімпійські ігри-2016. Рівень організації цього престижного форуму свідчить про рівень державної політики у сфері спорту під керівництвом Президента Азербайджану Ільхама Алієва. Насамперед рішення 41-ї Генеральної асамблеї Європейського Олімпійського комітету про проведення перших в історії Європейських ігор в Азербайджані було свідченням високого статусу Азербайджану та його лідера на міжнародній арені.

17 січня 2013 року своїм Указом Ільхам Алієв створює Організаційний комітет із проведення у Баку Європейських ігор. Далі була грамотна організаційна робота із елементами яскравого креативу. Наприклад, у день відкриття сайту ігор було запущено лічильник, який почав обчислення з 700 днів. Цей відлік показувався всім азербайджанцям та гостям республіки на цифровій панорамі на стінах «Полум’яних веж», сучасних хмарочосах Баку та на телеекранах у центрі столиці. У такий спосіб весь народ відчував себе причетним до подій і відчував себе господарем престижного міжнародного форуму. Це виявилося, зокрема, у тому, що на важливих та відповідальних ділянках роботи близько 20 тисяч волонтерів було задіяно у процесі підготовки спортивного форуму. Згідно з рішенням Операційного Комітету ігор (BEGOC), волонтери перших Європейських ігор були названі «Охоронцями вогню».

Вражають обсяги фінансових ресурсів, виділених Азербайджаном на Європейські ігри. Так, у 600 мільйонів доларів обійшлося будівництво олімпійського стадіону, церемонія відкриття змагань коштувала 100 мільйонів доларів, що було вдвічі більше, ніж церемонія відкриття літніх олімпійських ігор у Лондоні у липні 2012 року.

Важливо розуміти, що виділення значних фінансових ресурсів на проведення Європейських ігор-2015 велося з урахуванням стратегічного загальнонаціонального завдання – зміцнюючи престиж Азербайджану на міжнародній арені, надати ще потужнішої позитивної динаміки розвитку спорту всередині країни. Для цього, згідно з планами підготовки до Європейських ігор, фінансувалися пов’язані з ними інфраструктурні проекти – автомобільні та залізничні дороги, мости, метро.

Таким чином, реалізовувалась формула реалізації національних інтересів шляхом організації важливих міжнародних спортивних форумів. Ця формула реалізовувалась під керівництвом Ільхама Алієва та під час проведення інших міжнародних змагань в Азербайджані, серед яких Ігри ісламської солідарності (2017), фінал Ліги Європи УЄФА (2019), Шаховий фестиваль «Baku Open 2023».

У жовтні 2023 року Президент Азербайджанської республіки Ільхам Алієв заклав фундамент спортивного комплексу в місті Фізулі згідно з “Першою Державною програмою з Великого повернення на звільнені від окупації території Азербайджанської Республіки”.

Дай Бог народу Азербайджану та його лідеру Ільхаму Алієву розвинути спортивну діяльність у масштабах ВСЬОГО історичного Азербайджану! І надалі вести яскраве та успішне спортивне життя, міцніти, удосконалюватися, рухатися вперед.

І перемагати!

Олег Туляков, голова громадської ради при Сумській обласній військовій адміністрації, доцент Сумського державного університету