Пам’ятаємо. Знаємо. Досліджуємо. Схиляємо голови в жалобі…

thumb-zoom-650x404-bb6fСьогодні в Україні – День пам’яті жертв політичних. Кількість жертв цих репресій в Україні досі неможливо підрахувати. Десятки тисяч людей було розстріляно, сотні тисяч пройшли через в’язниці, заслання, табори, примусове психіатричне лікування.

Одним із символів тих подій став Биківнянський ліс під Києвом. Це найбільше в Україні місце масових поховань жертв комуністичних політичних репресій. За різними даними, тут загинули від 15 до понад 100 тисяч осіб, закатованих під час допитів або ж розстріляних у позасудовому порядку органами НКВД лише у Києві. Уже встановлено імена понад 15 тисяч розстріляних громадян з Биківнянського поховання…

«Великий терор» – масштабна кампанія масових репресій громадян, що була розгорнута в СРСР у 1937–1938 роках з ініціативи керівництва СРСР й особисто Йосипа Сталіна для ліквідації реальних і потенційних політичних опонентів, залякування населння, зміни національної та соціальної структури суспільства і відбувалося це все в усіх, без виключення, республіках Радянського Союзу.

Масові політичні репресії, зокрема, в Азербайджані тривали з 1920-го до 1950-х років, в ході яких було знищено близько 400 тисяч людей. У червні 2019 року в Баку, в адміністративному приміщенні апарату Державної прикордонної служби Азербайджанської Республіки було відкрито Музей жертв політичних репресій, де не тільки інформаційні стенди про розстріляних, замордованих, а ще й відтворено камери утримання ув’язнених, карцери, кімнати допитів і розстрілів, що красномовно свідчать як саме радянська влада розв’язала справжню війну проти громадян своєї ж країни.

Дослідження загиблих у ті страшні часи тривають і досі, як в Україні, так і на всій території колишнього СРСР. І вони триватимуть ще не одне десятиліття. Це потрібно для того, щоб ми всі зараз, наші нащадки в майбутньому, ніколи, ні за яких обставин, не допустили подібного.

Тож схилимо голови в жалобі за загиблими, згадаємо їх добрим словом і пекучою сльозою, помолимося за їх душі.

Почесний консул Азербайджанської Республіки в м. Харків, кандидат політичних наук Афган Салманов