НОВА ЕРА МУСИТЬ МАТИ НОВІ ЦІЛІ: 20-РІЧЧЯ ПРЕЗИДЕНТСТВА ІЛЬХАМА АЛІЄВА

Автор: Андрій Лебідь, доктор філософських наук, професор Сумського державного університету, Науковий експерт при Представнику Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Сумській області.

7 лютого 2024 року в Азербайджані відбудуться позачергові президентські вибори. Можна по-різному аналізувати внутрішні та зовнішні чинники, що зумовили це рішення. Але очевидним є той факт, що воно ухвалене на піку популярності та впливу чинного Президента Ільхама Алієва і багато в чому пов’язане з успішним завершенням процесу повернення споконвічних азербайджанських територій, які кілька десятиліть перебували під вірменською окупацією.

Які ж основні чинники зумовили прийняття цього рішення? Сам Президент Ільхам Алієв виділив три основні причини свого історичного (без перебільшень) рішення. Перша причина – подія епохальної значущості, а саме повне відновлення суверенітету Азербайджану в результаті Перемоги, якої не було в багатовіковій історії цієї держави. «Це найяскравіша перемога нашого народу і нашої держави», – так прокоментував Президент Ільхам Алієв події багаторічного протистояння агресії з боку Вірменії та окупації нею азербайджанської території. Звільнення окупованих територій і відновлення суверенітету Азербайджану на думку Ільхама Алієва стало початком нової ери. «А початок нової ери має ознаменуватися новими президентськими виборами», – резюмував президент-переможець.

Друга причина полягає в тому, що вибори в незалежному Азербайджані вперше будуть проведені на всій території країни. Це та мета, що була закладена загальнонаціональним лідером азербайджанського народу Гейдаром Алієвим. І її досягнення – найбільша заслуга президента Азербайджану, Верховного Головнокомандувача і патріота своєї країни Ільхама Алієва.

Ці вибори по-своєму знакові й символічні: це вибори президента-переможця, який повернув Азербайджану державну незалежність і територіальну цілісність; це вибори всього азербайджанського народу, консолідованого в його державній цілісності під прапором Перемоги президента-переможця Ільхама Алієва. На думку глави держави, саме президентські вибори є найбільш важливими для країни та громадянського суспільства, а відтак, «перші вибори, що відбудуться на звільнених територіях і в усіх куточках країни, на всій території республіки, мають бути президентськими виборами».

20-річчя президентства Ільхама Алієва – важлива віха в історії Азербайджану. Це період, який важливо розцінювати як свого роду підсумок, увінчаний блискучою Перемогою Азербайджану та азербайджанців на чолі зі своїм Президентом, торжеством історичної справедливості, початком нової ери, яку і «благословлять президентські вибори».

Ільхам Алієв завжди сприймав своє перебування на посаді президента як надзвичайну відповідальність перед народом і країною за долю Вітчизни. Його діяльність на посаді очільника держави – вагоме й безсумнівне підтвердження цьому. Вона уможливила реалізувати мрію всіх азербайджанців світу, мрію Великого Повернення… миру, справедливості, Азербайджану.

Вибори президента Азербайджану – це причина і наслідок нової реальності, нових завдань, цілей і устремлінь. Саме сьогодні як ніколи актуальними і надважливими є амбіції та ініціативи чинного президента Азербайджану, його проєкції на майбутнє держави, зокрема, в перспективі дискусії з підстав національної ідеї Азербайджану та азербайджанців. Саме звільнення територій стало головною національною ідеєю азербайджанців, коли весь азербайджанський народ об’єднався навколо неї. «Нова ера мусить мати нові цілі. Ми не можемо увійти в нову еру зі старими цілями, оскільки вони вже досягнуті. Те, що ми зробили, вже в минулому. Неправильно постійно експлуатувати нашу історичну перемогу», – зазначив глава азербайджанської держави.

Ільхам Алієв уособлює найбільші перемоги в сучасній історії Азербайджану. З його ім’ям пов’язано творення нової держави, країни, яка має не тільки минуле, а й майбутнє. Саме Азербайджан і азербайджанці під керівництвом свого лідера – президента Ільхама Алієва стали причиною трансформацій глобального масштабу. «Ми зрушили з місця великі пласти в суспільстві. Ми здобули перемогу, що виходить за рамки локального значення. Вона стала одним із головних питань міжнародного порядку денного», – зазначає лідер азербайджанського народу.

Саме 2003 рік – рік початку президентства Ільхама Алієва став поворотним в історії, вирішальним моментом незалежного Азербайджану, коли азербайджанський народ визначився і зробив правильний вибір. Саме тоді виправдав себе підхід як продовження політики Гейдара Алієва щодо майбутнього азербайджанської держави.

Політика, основу якої було закладено з обранням на пост президента Азербайджану Гейдара Алієва 1993 року, була підтримана 2003 року… І має всі перспективи бути підтриманою у 2024 році. На що є досить вагомі причини й аргументи. Історія незалежного Азербайджану свідчить, що без сильного лідера і його проєкції, бачення майбутнього будь-яка країна піддається серйозним випробуванням.

Сучасний Азербайджан торує шлях подальшого розвитку і міжнародного впливу, забезпечивши стабільність і процвітання на принципах єдності народу і влади, демократизації та верховенства права. Сьогоднішній Азербайджан є однією з наймогутніших країн світу, що може стати прикладом для багатьох інших.

Мета Азербайджану і його президента в тому, аби не відставати від процесів, що відбуваються в сучасному світі. Ба більше, важливо визначати моду і вектори глобального розвитку і світопорядку. Бо головне джерело сили Азербайджану й азербайджанців у тому, що «Ми праві, і в нас достатньо підстав, аби довести свою правоту», – окреслив державні пріоритети азербайджанський лідер. Починається нова ера, і вона буде успішною для Азербайджану. Це також початок нової місії… місії Президента і Азербайджану.