«Багато особливостей виділяють один народ серед інших народів світу, приносять йому визнання й процвітання. Найцінніша, найзначиміша з них – культура», – так свого часу сказав загальнонаціональний Лідер азербайджанського народу Гейдар Алієв. Сьогодні ці слова звучать, як ніколи, актуально. Після того, як Азербайджан повернув собі окуповані Вірменією землі Нагірного Карабаху і прилеглих до нього районів, постало надважливе завдання – відновити не тільки житловий фонд, інфраструктуру, а й найголовніше – культурні цінності. І як сказав Президент Азербайджанської Республіки Ільхам Алієв, «зробити звільнені території ще кращими, ніж вони були до окупації». Але вірменські вандали постаралися так, що вже ніколи не можна буде відновити надзвичайно цінні артефакти з музеїв, які були в окупації. Особливо боляче це згадувати сьогодні, в Міжнародний день музеїв. Унікальнішого Музею хліба, ніж у Агдамі в світі не було. А скільки і яких їх було в Шуші, азербайджанській культурній столиці!
Що тепер? Я впевнений, що відновлені, вони БУДУТЬ! І будуть ще кращими, масштабнішими, не менш унікальними, але ми вже ніколи не зможемо повернути втрачені експонати, яким тисячоліття чи століття. Ось чому 30 років поспіль, доки Вірменія на свій розсуд користувалася азербайджанськими землями, майном, Азербайджан на весь світ говорив, застерігав про те, що втрачаються культурні, історичні цінності, причому надважливі не тільки для Азербайджанської Республіки – для всього світу. Здавалося б, вандалізм, варварство у ХХ–ХХІ століттях нонсенс, але для вірменів це стало звичною практикою, на жаль.
За 30 років у Азербайджані, як і в Україні, з’явилися сотні сучасних музеїв, які якнайкраще розкривають той чи інший період історії, спосіб життя, культуру, ремесла, побут наших народів. З минулого року, за ініціативи Посольства України в Азербайджанській Республіці і за підтримки керівництва держави Азербайджан, екскурсії музеями Баку, інших міст можна почути й українською мовою поряд з англійською, турецькою, російською, французькою, німецькою і т. д . Особливо це важливо у першому у світі музеї килимарства, найвідомішому, – Азербайджанському державному музеї килима і народного прикладного мистецтва імені Лятіфа Керімова, де неймовірно багата колекція килимів і потрібно детально пояснювати орнаменти, лінії, техніку. Відтепер це можливо українською мовою.
Дорогі друзі! Сьогодні, в Міжнародний день музеїв, є прекрасна нагода відвідати хоча б один музей. Завітайте! На вас чекають неймовірні відкриття чогось незвіданого, можливо, навіть у Ніч музеїв. Долучайтеся і здобувайте нову для себе інформацію, доторкніться до минулого часу через призму сьогодення. Це надзвичайно важливо для кожного з нас – знати більше через особисте сприйняття.
Почесний консул Азербайджанської Республіки в м. Харків, кандидат політичних наук Афган Салманов