Азербайджан оплакує своїх громадян, які 29 років тому в м. Ходжали стали жертвами звірячої розправи вірменських окупантів з азербайджанцями під час Карабаського конфлікту (офіційна назва у світі). На даний час офіційна статистика свідчить: у ніч з 25-го на 26-те лютого 1992 року вірменські військові загони вчинили розправу над азербайджанцями в місті Ходжали, вбивши 613 мирних жителів, в тому числі 63 дитини і 106 жінок, 487 людей було скалічено, 150 пропали безвісти, 1275 жителів потрапили в полон. І це не остаточні цифри, бо, як стверджують ті, хто вижив, жертв було набагато більше.
24 лютого 2021 року в селі Нова Слобода Конотопського району Сумської області відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Військові злочини та злочин геноциду в локальному вимірі», на якій була проведена єдина лінія, що з’єднала трагедію Ходжали наприкінці ХХ століття під час Карабаського конфлікту в Азербайджані, Корюківки, Нової Слободи під час Другої світової війни на території України і Батурина на початку ХVІІІ століття під час Північної війни.
Ідея проведення такої конференції належить Почесному консулу Азербайджанської Республіки в м. Харків, Почесному громадянину с. Нова Слобода Афгану Салманову, а організація – Державному історико-культурному заповіднику в м. Путивлі (директор Сергій Тупик).
Учасники конференції від Азербайджанської Республіки (відеозв’язок): Почесний і Повноважний Посол Азербайджанської Республіки в Україні, народна письменниця Азербайджану, публіцист зі світовим ім’ям пані Ельміра Ахундова, керівник Робочої групи Міллі Меджлісу Азербайджанської Республіки з міжпарламентських зв’язків Азербайджан-Україна, доктор економічних наук, професор, завідувач кафедри Азербайджанського Технічного Університету, професор Київського Національного Університету ім. Т. Шевченка пан Руфат Гулієв, доктор філософії з педагогіки, доцент Бакинського державного слов’янського університету пан Яшар Алхасов.
Усі учасники Міжнародної науково-практичної конференції з України й Азербайджану зазначали, що військові злочини і злочин геноциду у локальному вимірі – велика загроза цивілізаційному розвитку людства, адже це непоправні втрати націй, народностей, етнічних груп і етносів. У зв’язку з цим, вони прийняли резолюцію Міжнародної науково-практичної конференції «Військові злочини та злочин геноциду у локальному вимірі», де сказано, що дослідження проявів геноциду і військових злочинів треба проводити повномасштабно і доносити до широкого загалу їх результати, щоб не повторилося подібне в майбутньому.
Відеозвіт про Міжнародну науково-практичну конференцію «Військові злочини та злочин геноциду у локальному вимірі» ви можете переглянути за посиланням.