Гейдар АЛІЄВ: «20 січня 1990 року ввійшло в історію Азербайджану як один із найтрагічніших днів і водночас як сторінка героїзму нашого народу»

230px-Heydar_Aliyev_(crop)31 рік тому, 20 січня 1990 року, Радянська армія штурмом брала Баку, щоб запобігти наростанню тієї сили, яку набирав Народний фронт Азербайджану (НФА). Керівництво Радянського Союзу провело каральні спецоперації у столиці Азербайджану та інших містах республіки.

У ніч з 19 на 20 січня на вулицях Баку з’явилися танки і бронетранспортери. Військові швидко і без вагань відкривали вогонь по всьому, що рухається. Розстрілювали навіть машини «швидкої допомоги», які перевозили поранених і медичних працівників…

Цьому передувало те, що Президент СРСР Михайло Горбачов підписав Указ про запровадження 20 січня в Баку надзвичайного стану. Але ще до того, як населення було оповіщене про Указ, ввечері 19 січня група «Альфа» КДБ СРСР підірвала енергоблок Азербайджанського телебачення, в результаті чого припинилася трансляція телевізійних програм по всій республіці.

Жителям Баку повідомили про запровадження надзвичайного стану по республіканському радіо о 7 годині ранку 20 січня. А до цього оголошення вночі в азербайджанській столиці було вбито 82 людини і 20 осіб смертельно поранено. Ще 21 людина була вбита після оповіщення про надзвичайний стан 20 січня і в наступні дні. У районах, де надзвичайний стан не запроваджувався – у Нефтчалі та Лянкярані, – 25-26 січня було 10 убитих. Загалом у результаті введення Радянських військ у Баку і районах республіки було вбито 131 мирну людину, поранено 611, незаконно заарештовано 841 особу, ще 5 зникли безвісти.

«20 Січня»(азерб.20Yanvar) – таку назву має пам’ятник, що встановлений в Баку в пам’ять про ці жертви трагічних подій. (Автори пам’ятника – скульптори Джаваншир Дадашов, Азад Аліев та архітектор Адалят Мамедов). Монумент зображує групу людей, повних рішучості не пропустити війська в своє місто. На гранітному постаменті пам’ятника золотими літерами висічено 147 встановлених імен жертв трагедії і слова загальнонаціонального Лідера Гейдара Алієва: «20 січня 1990 року ввійшло в історію Азербайджану як один із найтрагічніших днів і водночас як сторінка героїзму нашого народу».

Сьогодні, в цей Чорний день, ми згадуємо й оплакуємо всіх, хто став жертвою тоталітарного режиму і хто протистояв насильству з боку Радянської влади.

Низький уклін героям і вічна пам’ять про всіх, хто загинув у січні 1990 року в Азербайджані. Пам’ять про трагедію назавжди залишається нагадуванням нам усім, щоб ми були пильними. І навіть після того, як доблесна Азербайджанська армія під командуванням Верховного Головнокомандувача і Президента Азербайджанської Республіки Ільхама Алієва повернула анексовані Вірменією землі, не можна втрачати пильність, бо надто дорогою ціною дістається азербайджанському народу незалежність і цілісність його Батьківщини – Славетного Азербайджану.

Почесний консул Азербайджанської Республіки в м. Харків, кандидат політичних наук Афган Салманов