Велика Перемога Азербайджану сприяла утвердженню принципів міжнародного права

Автор: Андрій Лебідь.

Перемога Азербайджану у Другій Карабаській війні в листопаді 2020 року, ознаменувала собою завершення багаторічного конфлікту навколо незаконно окупованого Вірменією азербайджанського Карабаху. Після чергових провокацій з боку Вірменії під керівництвом Верховного головнокомандувача армії Ільхама Алієва Азербайджан повернув собі споконвічні території, які перебували під контролем Вірменії з початку 1990-х років.

Багато в чому успіх операції з повернення окупованих азербайджанських територій залежав від стратегічно продуманої внутрішньої і зовнішньої політики уряду Азербайджану, консолідації азербайджанського суспільства в його прагненні відновити історичну справедливість і повернути захоплені землі. У цьому прагненні Азербайджан дотримувався всіх норм міжнародного права.

Значний фундамент майбутньої перемоги заклав загальнонаціональний лідер азербайджанського народу Гейдар Алієв. Він зіграв ключову роль у конфлікті з Вірменією. Саме під час його президентства Азербайджан зробив спроби відновлення контролю над Карабахом.

Загальнонаціональний лідер азербайджанського народу використовував різні дипломатичні та військові стратегії, включно зі спробами мирного врегулювання конфлікту. Його політика включала залучення іноземних інвестицій в економіку країни, зміцнення армії, розширення міжнародного співробітництва тощо, що згодом допомогло Азербайджану досягти успіхів і здобути довгоочікувану перемогу. Важливу роль у цьому процесі відіграло зміцнення геостратегічних партнерств Азербайджанської Республіки. 

Ключовими факторами, що сприяли успіховіАзербайджану, стали модернізація збройних сил республіки. Країна значно підвищила свій воєннийпотенціал, оснастивши армію передовими системами озброєнь. Зростання економічного потенціалу Азербайджану, закладеного ще за президента Гейдара Алієва та успішно продовжуваного його наступником – Президентом-переможцем Ільхамом Алієвим, стало ще одним ключовим фактором перемоги Азербайджану. Диверсифікація економіки, інвестиційні та інфраструктурні проєкти, державні програми та ініціативи – всі вони сприяли реалізації стратегічного плану азербайджанської держави з повернення окупованих територій.

Перемога Азербайджану у війні з Вірменією призвела до відновлення історичної справедливості, принципів і норм міжнародного права, віроломно зневажених Вірменією. Вона зміцнила міжнародні позиції Азербайджану, особливо в контексті гуманітарної політики країни, яку вона проводить на раніше окупованих територіях, щоб не допустити гуманітарної катастрофи і зростання соціальної напруженості в регіоні.

Події листопада 2020 року підкреслили мінливу динаміку конфлікту і важливість військового і територіального контролю в ширшому геополітичному ландшафті Південного Кавказу, закріпили територіальні завоювання Азербайджану і встановили міжнародно визнані кордони Азербайджанської Республіки, віроломно порушені Вірменією.

Останньою крапкою у розв’язанні вірмено-азербайджанського конфлікту стала проведена у вересні 2023 року антитерористична операція Азербайджану з метою викорінення екстремізму і терористичних загроз з боку провірменських сепаратистів, включно з діями, спрямованими проти національної безпеки Азербайджанської Республіки.

На шляху до перемоги з метою заручитися підтримкою глобального співтовариства, Азербайджан посилив співробітництво з міжнародними організаціями та іншими державами в галузі безпеки та протидії тероризму. Ці заходи відображають загальну стратегію Азербайджану щодо забезпечення безпеки і стабільності в країні, а також спроби запобігти можливим загрозам з боку екстремістських і сепаратистських груп.

Перемога Азербайджанської Республіки вивела країну на п’єдестал регіонального та глобального лідерства. Незважаючи на це, війна залишила значні соціально-економічні наслідки для Азербайджану, коли шлях до міцного миру, як і раніше, пов’язаний з труднощами, пов’язаними з підступною і підлою політикою Вірменії, що виношує реваншистські ідеї. 

Під впевненим керівництвом Президента-переможця Ільхама Алієва Азербайджан у своєму розвитку пішов правильним шляхом, що забезпечило країні статус незаперечного лідерства в південнокавказькому регіоні. Політика Ільхама Алієва сприяла консолідації всього азербайджанства світу, стала предметом їхньої гордості за свою історичну батьківщину, яка повернула втрачені внаслідок вірменської окупації споконвічні азербайджанські території. Азербайджанський народ виявив загальнонаціональне прагнення до перемоги і має право здобути лаври переможця в його справедливій війні проти агресора.

Відновлення державного суверенітету і територіальної цілісності Азербайджану сприяли тому, що на сьогодні країна є загальновизнаним лідером південнокавказького регіону, чому сприяють економічне зростання республіки; вигідне геостратегічне положення Азербайджану на перетині Європи та Азії; зміцнення збройних сил та проведення сучасних реформ, що підвищують економічний і військовий потенціал країни. 

Але й сьогодні Азербайджанська Республіка і весь азербайджанський народ змушені протистояти спробам реваншизму з боку Вірменії, яка використовує «брудні» технології просування провірменських наративів у міжнародному контексті, широко використовуючи провірменське лобі за кордоном. Неповага до норм міжнародного права – це все, на що можуть піти провірменські сили. Але мудрість азербайджанського народу на чолі з президентом Ільхамом Алієвим здатна звести нанівець усі підступи вірменського реваншизму і закріпити успіх відновлення територіальної цілісності та державного суверенітету Азербайджанської Республіки.

 

Автор: Андрій Лебідь, доктор філософських наук, професор Сумського державного університету, Науковий експерт при Представникові Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Сумській області