1992 рік. Перша Карабаська війна. Ходжали – місто в західній частині Азербайджану, в якому знаходився аеропорт, що мав стратегічне значення. У ніч із 25 на 26 лютого разом із військовослужбовцями 366-го мотострілецького полку російської армії вірменські збройні формування після потужного артилерійського обстрілу зайняли місто. Сепаратисти вбивали мирних громадян, жінок, людей похилого віку, дітей. Від діянь окупантів загинули 613 людей, у тому числі 106 жінок, 70 людей похилого віку, 63 дитини. Тисячі стали інвалідами. 150 людей зникли безвісти. Було повністю знищено 8 сімей. 25 дітей залишилися круглими сиротами, 132 дитини втратили одного з батьків. Понад тисяча людей опинилися в полоні і зазнали знущання. Із цим неможливо примиритися. Неможливо пробачити. Неможливо забути.
Тоді після кривавих подій страшні кадри облетіли світ. “Різанина в Ходжали”, “Обличчя різанини”, “Трагедія Карабаха”, “Вірмени тримають азербайджанців у заручниках” – жахливі заголовки тодішніх європейських та американських ЗМІ. Досі неможливо повірити, що в суспільстві, яке пройшло через жахи воєн, звірства нацистів, трагедію Бабиного яру, Голокост можуть повторитися масові вбивства за етнічним принципом.
Президент Азербайджанської Республіки Пан Ільхам Алієв провадить системну діяльність та робить все можливе, щоб Ходжалинська трагедія отримала належну оцінку світової спільноти. Особливий внесок у цей напрям зробив Фонд Гейдара Алієва, під егідою якого проходить міжнародна кампанія “Справедливість до Ходжали”. У межах руху у різних країнах світу відбулися численні акції, значимі для визнання геноциду проти азербайджанців.
“Перед урядом і народом Азербайджану стоїть завдання довести до держав, парламентів світу, широкої громадськості правду про Ходжалинський геноцид і, в цілому, злочини, скоєні вірменами в Нагірному Карабасі, такою, якою вона є, з усіма її масштабами та жахами, домогтися визнання всього цього як справжнього акта геноциду. Це наш громадянський і людський обов’язок перед пам’яттю шехідів Ходжали”, – говорив про Ходжалинський геноцид Загальнонаціональний Лідер азербайджанського народу Гейдар Алієв. Але разом з тим, через тридцять років люди, на руках яких кров безневинних жертв, не понесли покарання і не каються у скоєному. Серж Саргсян – колишній президент Вірменії. Саме він у лютому 1992 року командував вірменськими збройними формуваннями.
“До Ходжали азербайджанці думали, що з нами можна жарти жартувати, вони думали, що вірмени не здатні підняти руку на громадянське населення. Ми змогли зламати цей стереотип. Ось що сталося”, – так він висловився про події в інтерв’ю британському журналісту. Відповідно до норм Міжнародного права Ходжалинська трагедія є злочином проти людства і неодмінно має бути визнана актом геноцида. Вже сьогодні відповідні парламентські акти прийнято у 15-ти країнах, відповідні резолюції затверджено більш ніж у 20-ти штатах США.
Президент Азербайджанської Республіки Пан Ільхам Алієв на прес-конференції для азербайджанських та світових ЗМІ у лютому 2021 року після 44-денної війни наголосив: “Азербайджан помстився за жертв Ходжали на полі бою. Весь світ бачить і знає, що азербайджанський народ зазнав геноциду наприкінці ХХ століття. Ходжалинський геноцид уже визнаний серед світової спільноти, і цей процес триває”. Це була навмисна акція масового залякування, справжній геноцид проти азербайджанського народу. Але, як показав час, дух азербайджанського народу не був підкорений тоді і не може бути зломлений ніколи у майбутньому.
“Такі трагедії як Ходжалинський геноцид не можна забути. Немає і не може бути ніяких виправдань вбивства ні в чому не винних людей! Ми завжди берегтимемо правду про ті страшні події від будь-яких спроб їх спотворити”, – сказала Перший Віце-президент Азербайджанської Республіки Мехрібан Алієва.
Українська азербайджанська діаспора та українська громадськість також співчувають трагедії в Ходжали. Україна, яка ніколи не забуде жертв Голодоморів, Бабиного Яру, Нової Слободи, поділяє біль азербайджанського народу. Минулого р оку в режимі онлайн відбулася Міжнародна науково-практична конференція “Військові та геноцидні злочини місцевого масштабу”, організована спільними зусиллями Почесного Консульства Азербайджанської Республіки в м. Харків та Державного історико-культурного заповідника “Путивль”.
Участь у ній взяли депутати Верховної Ради, депутати Парламенту Азербайджану. Символічно, що конференція відбулася у селі Нова Слобода Путивльського району Сумської області. У липні 1942 року гітлерівські каральні загони стерли це село з лиця Землі, вбили та спалили 586 його мешканців. Доповідь про Ходжалинський геноцид глибоко вразила учасників конференції і набула широкого резонансу.
З ініціативи Почесного Консульства 22 лютого 2022 року у Харківській філармонії відбудеться показ фільму про події у Ходжали «Нескінченний коридор». На нього запрошені керівники міста та області, громадських організацій, харків’яни. Також у місті будуть встановлені біг-борди, приурочені до тридцятих роковин Ходжалинської трагедії. У Почесному Консульстві зазначають, що держава Україна сьогодні відстоює свій суверенітет та бореться із сепаратистами. За різними оцінками експертів за роки воєнних дій на сході країни загинуло понад 14 тисяч громадян України.
Президент Азербайджанської Республіки Пан Ільхам Алієв на світовій арені висловлює підтримку Україні. Визнання Ходжалинського геноциду на рівні рішень сесій обласних рад у регіонах України, за аналогією з резолюціями понад 20-ти американських штатів, стало б потужним імпульсом на подальшому шляху утвердження справедливої оцінки Ходжалинської трагедії. Без пам’яті про минуле неможливо побудувати майбутнє. Тому належна оцінка Ходжалинської трагедії є надзвичайно важливою не лише для тих, хто живе нині, а й для майбутніх поколінь.
Загальнонаціональний Лідер азербайджанського народу Гейдар Алієв неодноразово підкреслював: “Отримання трагедією справжньої міжнародної політико-правової оцінки, заслужене покарання її ідеологів, організаторів та виконавців – важлива умова для того, щоб такі жорстокі акти, спрямовані в цілому проти людства ніколи не повторювалися”.