21 червня на телеканалі Euronews був показаний репортаж про проведені в Бакинському Експо-центрі в рамках Бакінського енергетичного тижня 29-у Міжнародну виставку «Нафта і газ Каспію” – Caspian Oil&Gas та 12-у Каспійську міжнародну виставку “Енергетика та зелена енергія” – Caspian Power.
Як повідомляє Report.az, у цей репортаж увійшло інтерв’ю президента Азербайджанської Республіки Ільхама Алієва телеканалу Euronews.
Подаємо повний текст цього інтерв’ю.
Кореспондент: Пане Президенте, як завжди, раді Вас бачити. Сьогодні Ви зробили дуже важливу заяву разом із компанією Masdar та Його превосходительством Султаном аль-Джабером. Чи не могли б Ви розповісти нам трохи докладніше про Ваші плани?
Президент Ільхам Алієв: Так, це справді видатна подія, яка демонструє нашу політику щодо розвитку зеленої енергетики та привабливість Азербайджану не лише для інвестицій у викопне паливо, а й у відновлювані джерела енергії (ВІЕ). Компанія Masdar є нашим стратегічним партнером у галузі ВІЕ. У жовтні минулого року ми запустили першу сонячну електростанцію потужністю 230 мегават, а сьогодні провели церемонію закладки трьох сонячних та вітряних електростанцій загальною потужністю в один гігават. І це лише початок, оскільки ми плануємо втілити у життя всі контракти та меморандуми про взаєморозуміння. А це означає виробництво до десяти гігават електроенергії в середньостроковій перспективі і до п’яти гігават — до 2030 року. Це наша мета. Потенціал тут є, і ви можете бачити яке у нас сонце, амбіції та вітер. Тут добрий інвестиційний клімат. Це наочно демонструє, як країна, яка заробляла на викопному паливі, тепер спрямовує це багатство у відновлювану енергетику. Як країна-господарка COP29, ми також повинні бути серед передовиків у галузі «зеленого» переходу.
Кореспондент: З якими труднощами стикається традиційний енергетичний сектор під час переходу до нової зеленої відновлювальної енергетики?
Президент Ільхам Алієв: Насправді, як і будь-яке нове починання, воно сповнене невизначеності. Але у нас є чудові партнери. Masdar є нашим стратегічним партнером. Але серед наших інвесторів також ACWA Power, bр та багато інших компаній з різних країн, які планують працювати з нами. Як кажуть, усі компанії нафтогазової галузі за алфавітом. У цій же області ми лише розпочинаємо. Тому можуть виникнути питання щодо національної енергетичної мережі, оскільки нам потрібно зміцнити її, щоб вона могла поглинути стільки, скільки ми можемо запропонувати інвесторам. Інше питання пов’язане з лініями електропередачі, що вимагає від нас активної роботи з нашими сусідами. Адже самому Азербайджану не знадобиться стільки відновлюваних енергоресурсів, скільки ми плануємо виробляти. Тому наша мета — забезпечити експорт, а також дуже продуманий підхід до максимального використання відновлюваних енергоресурсів для виробництва електрики та економії природного газу, спрямовуючи його тим, кому він зараз потрібний, насамперед до Європи. Таким чином, є ще багато питань, над якими нам треба попрацювати. І я не маю сумніву, що ті з них, які залежать виключно від нашої внутрішньої програми дій, будуть реалізовані в повному обсязі. А над реалізацією тих, що вимагають міжнародних зусиль, нам, звичайно, буде потрібно попрацювати з нашими партнерами.
Кореспондент: На Бакинський енергетичний тиждень з’їхалися понад 300 представників із понад 37 країн. Це говорить про серйозність намірів інших компаній і про провідну роль цієї конференції як глобального лідера енергетичного сектора, чи не так?
Президент Ільхам Алієв: Думаю, так. Захід проводиться протягом тридцяти років — перший був організований ще 1994 року. До того ж зростає кількість країн та компаній, які беруть участь у ньому. Не багато енергетичних заходів удостоюються честі отримати звернення президента Сполучених Штатів. І так було протягом усіх років існування цього заходу, що свідчить про унікальність його проведення та потенціал. У сукупності все це робить цей захід найпередовішою і найінклюзивнішою платформою для вирішення різних питань, а також з погляду етапів його трансформації. Першим таким трансформуючим етапом була виставка “Нафта Каспію”. А коли ми почали добувати газ, вона перетворилася на виставку та конференцію “Нафта та газ Каспію”. Потім, коли ми почали працювати з ВДЕ, вона перетворилася на Бакинський енергетичний тиждень, який охоплює різні сегменти. Таким чином, одна країна за відносно короткий період продемонструвала історію успіху в усіх напрямках — природний газ, нафту, а тепер і зелену енергетику.
Кореспондент: І своїм спеціальним указом Ви оголосили “Рік солідарності в ім’я зеленого світу”, чи не так?
Президент Ільхам Алієв: Так, саме так. І це одна з наших головних цілей як приймаюча країна — забезпечити єдність і солідарність, створити таку позитивну атмосферу на COP і пізніше — після того, як ми продовжимо у якості голови, — щоб країнам і компаніям сподобалося працювати разом, щоб вони відкинули взаємні претензії і зосередилися на головному пункті порядку денного – на тому, як врятувати планету.
Кореспондент: Пане Президенту, як завжди, було дуже приємно. Велике дякую.
Президент Ільхам Алієв: Вам дякую.