Шляхами Перемоги. Азербайджан – Україна

Автор: Бабаєв Володимир Миколайович, ректор Харківського національного університету міського господарства імені О.М. Бекетова.

18 жовтня Азербайджанська Республіка відзначала День відновлення Незалежності. Символічно, що Верховна Рада Азербайджану прийняла Акт «Про державну незалежність Азербайджанської Республіки» у 1991 році. Саме такий доленосний крок у 1991 році зробила і Україна.

Перед новоутвореними молодими державами стояли схожі за викликами і складністю завдання: забезпечення територіальної цілісності і безпеки країни, вирішення серйозних політичних і політико-економічних проблем, започаткування і розвиток політичних і економічних інтеграційних процесів у міжнародне співтовариство, що вимагало послідовної і продуманої внутрішньої та зовнішньої політики.

Вирішальну роль у швидкому демократичному розвитку республіки відіграв загальнонаціональний лідер аазербайджанського народу Гейдар Алієв. Були удосконалені і створені нові державні інститути, зовнішньополітичні зв’язки розширювалися і міцніли. Країна отримала ресурс для довгострокового розвитку реалізуючи прийняту енергетичну стратегію. Азербайджан вийшов із стану ізоляції у міжнародному світі. Стратегія великого лідера Гейдара Алієва, спрямована на зміцнення азербайджанської державності, сьогодні успішно продовжується його гідним наступником —Президентом Ільхамом Алієвим.

Відносини між Україною та Азербайджаном з перший днів незалежності держав мали дружній характер і відрізнялися взаємоповагою та широким спектром співпраці. Наші країни пов’язані давніми і міцними стосунками, про що свідчить в тому числі і підписаний Указ  Президентом України Володимиром Зеленським 14 вересня  №392/2020, яким він затвердив стратегію національної безпеки. У ній Азербайджан було включено  до переліку держав, з якими Україна буде розвивати стратегічне партнерство Також важливо, що Азербайджан увійшов до переліку держав, стратегічне партнерство з якими сприяє зміцненню регіональної безпеки України і захисту національних інтересів держави.

Протягом багатьох років в Україні створювалися всі умови, щоб азербайджанці мали  усі можливості для самореалізації у різних секторах та активно брали  участь у суспільно-політичному  житті нашої країни. Збереження і відновлення територіальної цілісності – було і залишається болючим питанням наших держав. Україна та Азербайджан є не тільки стратегічними партнерами, а державами, які змушені  виборювати свою незалежність.

Азербайджанці протягом тридцяти років готувалися до відновлення свого суверенітету на окупованих територіях, щоб за 44 дні вигнати загарбників. Україна виступає із безпрецедентною підтримкою Азербайджану у його боротьбі із сепаратизмом. Депутатами Верховної Ради України було прийнято звернення в якому чітко визначена позиція України щодо підтримки азербайджанського народу «Ключові діячі сепаратистських формувань у Карабаху включені до бази «Миртоворець» як посібники агресії проти України. Такий самий сепаратизм прийшов в український Крим та український Донбас під заступництвом росії. Наразі Азербайджан переміг та відновив контроль над своїми історичними територіями – Україна теж обов’язково переможе! Україна на боці Азербайджану, бо Азербайджан – на боці України. Ми виступаємо з категоричним засудженням запровадження будь-яких санкцій проти Азербайджан»1, – йдеться у зверненні парламентарів.

Так само, під час випробувань, які зараз випали на долю нашої держави  азербайджанці зайняли активну позицію підтримки українського народу за свою незалежність і територіальну цілісність. Офіційний Баку не визнав так звані ЛНР та ДНР, засудив анексію Криму.

Етнічні спільноти України, азербайджанська діаспора у тому числі, в прагненні зберегти та розвивати свої унікальні культури та ідентичності, консолідувалися з громадянським суспільством в протидії російській повномасштабній військовій агресії.

Азербайджанці допомагають Україні, як колись українці підтримували Азербайджан у боротьбі за свою незалежність, свободу і територіальну цілісність. Надзвичайно важливою є міжнародна підтримка і гуманітарна допомог, до якої долучився весь народ  Азербайджану. Україна отримує від Азербайджану тони гуманітарних вантажів: продукти харчування, ліки та медичне устаткування, одяг, корми для тварин. Офіційний Баку виділяє допомогу на закупівлю енергетичного обладнання для України, безоплатно передає паливо. Азербайджан також допомагає у відновленні Бучі та Ірпеня. Українськи діти проходять реабілітацію у кращих здравницях Азербайджану. Це далеко неповний перелік підтримки, за яку щиро вдячні усі українці.

«Найголовніше для України – не миритися з окупацією своїх земель», – сказав під час однієї з пресконференцій Президент Азербайджану Ільхам Алієв, відповідаючи на питання журналіста, щоб він міг порадити Україні. Ці слова – прояв небайдужості, підтримки і готовності підставити плече допомоги у складний та  доленосний для України час.

Отже, схожий за драматичністю подій та непереборним прагненням до свободи і незалежності  шлях двох держав Азербайджану і України тісно переплітається.  Цінними є уроки історії становлення і боротьби двох держав. Безцінною є взаємна підтримка у боротьбі українців і азербайджанців за свою незалежність!

___________________________________________________________________

1 електронний ресурс: (https://www.unian.ua/special/sankciji-nepripustimi-ukrajinskiy-parlament-visloviv-bezzasterezhnu-pidtrimku-azerbaydzhanu-12422388.html)