Сьогодні на Сумщині у селі Нова Слобода вшанували пам’ять жертв нацистів. 7 липня 1942 року безвинно загинули маже 600 людей, переважно діти, жінки, літні люди.
Квіти до Монументу поклали місцеві мешканці, представники керівництва територіальної громади, директор Путивльського державного історико-культурного заповідника Сергій Тупік.
Як розповів Афган Салманов, ідея встановити стенд з інформаціє про Ходжали у місці, яке є знаковим для сумчан, з’явилася ще у 2020 році під час масштабної відеоконференції, присвяченій Ходжалинському геноциду, участь у якій взяли провідні історики, депутати рад різних рівнів з Азербайджану та України.
«Від щирого серця допомагаємо підтримувати в належному стані монумент «Дзвін Скорботи». Український народ так само, як і азербайджанський, пережив кілька геноцидів, коли людей винищували за етнічними ознаками. Це неприпустимо. На Меморіальному комплексі вже встановлено стенди, присвячені Крюківці, Лідице, Хатині, Пірчупіс, Орадур-сюр-Глан. Постійний стенд про Ходжали – важливе нагадування про цінність людського життя. Це та пам’ять, яка має формувати життєві принципи. Українці завжди підтримували азербайджанців у лихоліття. Сьогодні азербайджанський народ сумує разом із усіма, хто втратив рідних», – сказав Почесний Консул Афган Салманов.
«До дня пам’яті жертв Новослобідської трагедії ми щороку проводимо траурні заходи. Минуло 80 років, а біль від того, що майже кожна сільська родина тоді втратила близьких, не вщухає. На жаль, криваві сторінки історії повторюються. Сьогодні ми відкрили нові стенди, присвячені «сестрам» Нової Слободи: азербайджанському місту Ходжали, боснійській Сребренеці, українській Бучі», – розповів Сергій Тупік.
Директор заповідника також висловив щиру вдячність Почесному Консульству Азербайджанської Республіки, під опікою якого перебуваю Монумент «Дзвін Скорботи», та особисто Почесному громадянину Нової Слободи Афгану Салманову, коштом якого місцева майстриня Віра Хахаліна вишила божник з горюнським орнаментом, що відтепер прикрашатиме ікону «Віднайдення загиблих» у капличці.
Усі, хто приходить вшанувати пам’ять односельців, вважає Сергій Тупік, будуть знайомитися з інформацією про страшні злочин проти людства, скоєні наприкінці двадцятого століття і, на жаль, у наш час. Маємо пам’ятати і зробити усе, щоб наші діти та онуки жили під мирним небом.