Почесний консул Азербайджанської Республіки в м. Харків Афган Салманов став учасником програми «Міст» головного державного телеканалу Азербайджану – Mədəniyyət TV, основною метою якого є висвітлення подій культури в світі, пропаганда національної культури, світових культурних скарбниць.
Учасниками телемосту, який вів Сайман Аруз, стали: в Азербайджані – керівник Робочої групи міжпарламентських зв’язків Азербайджан – Україна, член Робочої групи ГУАМ з питань культури, науки, освіти, доктор економічних наук, завідуючий кафедрою Азербайджанського Технічного університету, професор Київського національного університету ім. Тараса Шевченка Руфат Гулієв, ректор Азербайджанського університету теології доцент Агіль Ширинов, відомий азербайджанський історик Махір Гариб; в Україні – Почесний консул Азербайджанської Республіки в м. Харків, кандидат політичних наук, меценат Афган Салманов.
Телепередача була присвячена культурним подіям, які відбуваються в Рік Нізамі Гянджеві, що був оголошений Розпорядженням Президента Азербайджанської Республіки Ільхама Алієва, зокрема, відкриттю першого Пам’ятника Великому Нізамі в Україні (авторства відомого скульптора, народного художника України, Почесного громадянина Харкова, азербайджанця Катіба Мамедова), що за меценатства Почесного консула Азербайджанської Республіки в м. Харків Афгана Салманова був відкритий у Харкові 15 вересня нинішнього року.
Спочатку учасники телепередачі обговорили постать Великого Нізамі – поета, філософа, мислителя середньовіччя Сходу, який вплинув не тільки на творчість багатьох поетів, композиторів, художників світу, а й загалом на розвиток світової історії і релігії. Зокрема, творчість Нізамі викликає великий інтерес в Україні не лише як майстра слова, а в першу чергу – як мислитель з ідеями, які співзвучні, цікаві на українській землі і впливають на людські почуття та їх поведінку, який висвітлює історичні події України-Русі очима представника іншої нації. У поемі «Іскандер-наме» (про походи Олександра Македонського через половецьку землю на Русь-Україну) зустрічаються описи туземців-роксоланів, їхніх звичаїв, функціонування шкіряних грошей, ідентичних з археологічними свідченнями. Нізамі подає інформацію про фольклорно-етнографічну спільність між українцями й азербайджанцями, про тогочасні зв’язки і відносини між народами – слов’янськими і тюркськими та іранськими. Він говорить про можливість мультикультуралізму ще тоді, в середньовіччі, що сформувався й існує зараз, в ХХІ столітті, в Азербайджані.
Ось чому Пам’ятник Нізамі Гянджеві в другому за величиною місті Україні, промисловому, науковому, культурному, освітньому центрі – Харкові настільки важливий, тим більше, що його розміщено в надзвичайно цікавому місці – Сквері україно-азербайджанської дружби, що знаходиться між Українським державним університетом залізничного транспорту і Харківським національним аграрним університетом ім. В. В. Докучаєва, де навчаються і студенти з Азербайджану, яких у Харкові на сьогодні загалом більше 3 тисяч.
На думку Афгана Салманова, саме цей сквер і Пам’ятник в оточенні вишів перетворює його на місце інтелектуальної сили для студентського середовища, дає можливість зупинитися, задуматися, почати аналізувати.
«Сам по собі Пам’ятник і Сквер україно-азербайджанської дружби стає об’єднуючим началом для всіх, хто сюди приходить. У зв’язку з цим, у планах Почесного консульства продовжити тут роботу зі студентами уже в плані мультикультуралізму, тобто проводити літературні читання Нізамі, скажімо, інші заходи для всіх людей, незважаючи на їх культурні, релігійні, національні відмінності. Те, що це відбуватиметься під відкритим небом – особливо важливо в умовах пандемії коронавірусу», – поділився планами Афган Салманов.
Крім цього, на запитання ведучого Почесний консул розповів про активну діяльність Почесного консульства Азербайджанської Республіки в м. Харків, зокрема в період переможної Вітчизняної війни 2020 року, що її вів азербайджанський народ, звільняючи свою землю від вірменських окупантів.
Насамкінець прозвучали взаємні подяки з Азербайджану й України всім причетним до такої значимої культурної події, як відкриття Пам’ятника Великому Нізамі, учасником якого і став саме пан Руфат Гулієв.
Почесний консул Азербайджанської Республіки в м. Харків Афган Салманов подякував усім причетним до знакової події міжнародного рівня й окремо – секретарю Харківської міської ради Ігорю Терехову за оперативну практичну підтримку у реалізації такого масштабного проєкту, як встановлення Пам’ятника Великому Нізамі, що свідчить про зацікавленість Харківської міської ради у поглибленні співпраці з Азербайджанською Республікою в усіх напрямках.