ПАМ’ЯТАЄМО ПРО ХОДЖАЛИ

В усьому світі відомі воєнні злочини нацистів під час Другої світової війни. Ніколи не забудеться трагедія Нової Слободи, що на Сумщині чи Корюківки на Чегнігівщині. Назавжди в людській пам’яті залишиться  білоруська Хатинь, чеське Лідіце, литовський Пірчюпіс чи французький  Орадур-Сюр-Глан.

Здавалось би, воєнні злочини, злочини проти людяності повинні були залишитися у минулому. На жаль – ні.  Через півстоліття, в ніч з 25 на 26 лютого 1992 року, сталася жахлива трагедія в маленькому азербайджанському містечку Ходжали під час Першої Карабаської війни. Цей населений пункт опинився в епіцентрі наступу вірменських збройних формувань через своє стратегічне розташування.

Тієї ночі вірменські військові загони за участі військовослужбовців 366-го мотострілецького полку російської армії, дислокованого в Ханкенді, атакували Ходжали.  У результаті було вбито 613 мирних жителів, серед яких 63 дитини і 106 жінок. Крім цього 487 осіб залишилися інвалідами,  150 –  пропали безвісти, 1275 жителів, в основному літніх людей, дітей та жінок потрапили в полон, де вони зазнали  жахливих знущань, тортур та наруги, а місто з населенням понад 7000 чоловік було зруйновано.

Ці події чорними сторінками лягли в історію азербайджанського народу. На жаль, світова спільнота не відреагувала належним чином на порушення територіальної цілісності Азербайджану, на військові злочини проти азербайджанського населення. Хоча характер і масштаби виступів проти населення міста Ходжали чітко підпадають під дію Конвенції «Про попередження про злочини геноциду та покарання за нього», прийнятої Резолюцією № 260 Генеральної асамблеї ООН від 09.12.1948 р., де закріплені правові підстави визнання геноциду.

Ми не маємо права забувати про воєнні злочини, зокрема і про Ходжалинську трагедію. У селі Нова Слобода  в 2021 році відбулася Міжнародна науково-практична конференція   «Воєнні злочини та злочини геноциду в локальному вимірі». Ініціатором  проведення виступило Почесне консульство  Азербайджанської Республіки в м. Харків. Трагедія Нової Слободи, як і трагедія азербайджанського народу,  болем озвалася у Почесному консульстві, яке багато років допомагає   у вирішенні багатьох проблем діяльності Державного історико-культурного заповідника в м. Путивлі, зокрема його відділу –  Монументу  «Дзвін Скорботи», встановленого в пам’ять про загиблих від рук карателів новослобідців.  Почесний консул Афган Фаганович  Салманов – почесний громадянин села Нова Слобода.

У лютому  2022 року розпочалася  повномасштабна війна Росії проти України. Однак, улітку, до 80-х роковин Новослобідської трагедії, було оновлено постійно діючу фотовиставку  «Понад роками дзвони лунають», що розміщується у «Дзвоні Скорботи». Відтепер відвідувачі заповідника мають змогу дізнатися  не тільки про злочини нацистів у Новій Слободі періоду Другої світової війни, а й про Ходжалинську  різню та  воєнні злочини російської  армії проти українського народу.

Зло має бути покаране! Разом до перемоги!

Сергій Тупик,  виконувач обов’язків директора Державного історико-культурного заповідника у м. Путивль.