12 вересня Україна вшановує жертв примусового виселення з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944 – 1951 роках. Сьогодні – День пам’яті українців – виповнюється 77 років від початку депортації автохтонних мешканців цих регіонів.
Підсумком Другої світової війни було і встановлення нових державних кордонів в Європі, зокрема між СРСР і Польщею. Саме з метою визначення радянсько-польського кордону 9 вересня 1944 року в Любліні СРСР та Польща уклали угоду про «взаємний обмін населенням»: українського – з території Польщі до УРСР і польського – з території України до Польщі. Як повідомляє Український інститут національної пам’яті, за підсумками досліджень, тоді було переселено близько 700 тисяч українців.
Процес депортації у 1944 – 1951 роках мав форму військових операцій проти мирного населення. Він супроводжувався грубим порушенням основоположних прав і свобод людини і громадянина, повною забороною повернення на рідні землі, вилученням майна, безальтернативним закріпленням за новими місцями поселення, залишати які було заборонено, обмеженням політичних, соціальних, економічних і культурних прав. Це призвело до руйнування української культурної та історичної спадщини, поставило під загрозу знищення низку етнографічних груп українського народу.
Шановні друзі! Давайте сьогодні схилимо голови і хвилиною мовчання вшануємо всіх, хто загинув, не переживши депортації, адже від того скільки і як ми пам’ятаємо залежить яким буде наше майбутнє. Пам’ятаймо!
Почесний консул Азербайджанської Республіки в м. Харків, кандидат політичних наук, громадянин України Афган Салманов