Офіційні структури Вірменії беруть активну участь у кампанії наклепу і чорного PR проти Азербайджану напередодні СОР29

Автор: Андрій Лебідь.

Напередодні Конференції зі зміни клімату (СОР29), яка відбудеться в Баку з 11 по 22 листопада цього року, активізувалася кампанія чорного піару з боку Вірменії. Багато в чому ця кампанія спирається на провірменське лобі в країнах Європейського Союзу і США. Кампанія розгортається навколо надуманої проблеми, пов’язаної зі звільненням «політв’язнів», нібито утримуваних Азербайджаном. «Правозахисний» наратив щодо Азербайджану транслюється, зокрема, окремими представниками Конгресу США, європейськими політиками та офіційними особами, особливо напередодні виборів, для яких вагомими є голоси вірменського лобі у США та Європі, а також їхня фінансова підтримка. Не викликає сумніву, що така позиція свідчить про упереджене ставлення і має явно наклепницький характер.

Паралельно з організаційними клопотами, пов’язаними з проведенням кліматичної конференції, Баку змушений реагувати і на політичні виклики, оскільки СОР29 став політичним інструментом у руках інтриганів і наклепників. Інформаційний шум, інспірований Вірменією за посередництва вірменського лобі за кордоном, виводить за дужки кліматичний порядок денний і применшує просування глобального порядку денного кліматичних дій міжнародної спільноти.

Азербайджан змушений реагувати на необґрунтовані і явно ворожі PR-кампанії Вірменії, яка використовує для дискредитації сторони, що приймає СОР29, технології чорного піару та дезінформації. Особливо ця кампанія активно розгорнулася в соціальних мережах, зокрема, в «Х» (донедавна – Twitter). Що не дивно – бо саме ця соціальна мережа найпопулярніша серед західної аудиторії: політиків, офіційних осіб, громадськості.

Характер публікацій вочевидь має провірменський слід і характер: у них чітко простежується заклик бойкотувати СОР29 в Азербайджані, а сама конференція, за задумом пасквілянтів, має виступити платформою політичного тиску на Баку. За легендою нібито з метою «звільнення» вірменських військових злочинців, які перебувають під слідством.

Світове вірменство, діючи за інерцією безкарності та потурання з боку американської та європейської політичної еліти, вживає мерзенних і протизаконних заходів із формування антиазербайджанського лобі в міжнародному політикумі. Усе це на тлі багаторічної окупації Вірменією азербайджанських територій, геноцидної політики щодо місцевого азербайджанського населення, нехтування правами і свободами людини, про які так гучно волають вірменські інформаційні ресурси і проплачене лобі.

Кампанія в соціальних мережах, яку курує Вірменія та її лобі за кордоном, явно має системний мережевий характер із використанням інструментів просування антиазербайджанських наративів: хештеги, перепости, коментування, цитування, накрутка лайків, переглядів, підписників, коментарів, репостів та реакцій.

Пафос «боротьби за права людини» і «свободи слова» в Азербайджані просувають так звані «активісти і борці за справедливість», скоординовані вірменським урядом і його лобі. Цинізм ситуації в тому, що ці ж «активісти», які беруть участь в антиазербайджанських акціях, водночас сповідують антиізраїльські та антисемітські погляди. Подвійні стандарти – це норма у виставі, розіграній вірменами. Куди ж поділася ваша принциповість і послідовність, глашатаї уявної свободи?

Антиазербайджанські наративи одночасно просувають декілька груп: вірмени американської діаспори, вірмени французької діаспори, ботоферми, які автоматично створюють антиазербайджанські пости. Усіх їх об’єднує ненависть до Азербайджану та його успіхів, колаборація з блокування СОР29 у Баку.

Відвертий популізм, провокації та брехлива вірменська пропаганда метастазами проявилися в суспільній свідомості західної аудиторії, проникли у владні кабінети західних політиків, офіційних осіб і лідерів громадської думки. Дурман вірменської агітації про «демократію і справедливість» заполонив уми довірливих західних бюргерів, далеких від критичного мислення і верифікації фактів.

Але правда одна і вона на боці Азербайджану. Людиноненависницькі ідеї винятковості вірменського етносу – це неонацизм нашого часу, який має бути засуджений. Те, що саме Баку виступає організатором СОР29, є красномовним фактом високої довіри міжнародного співтовариства, беззаперечного авторитету Азербайджану, який продемонстрував рішучість і політичну волю у вирішенні глобальних екологічних проблем.

СОР29 у Баку – унікальна платформа проведення глобального форуму зі зміни клімату, де відбудеться примирення інтересів розвинених країн і країн, що розвиваються, з метою спільного захисту навколишнього середовища. Домігшись відновлення державного суверенітету і територіальної цілісності, Азербайджан продемонстрував взірець стратегічного мислення, втіленого в практичних діях, що є необхідним фактором у вирішенні проблем планетарного масштабу.

Попри виклики та перешкоди з боку Вірменії та її лоббі, СОР29 в Азербайджані все одно бути. Конструкції вірменської пропаганди впадуть як колос на глиняних ногах, бо безпідставні. COP29 – історичний шанс Азербайджану підтвердити і затвердити своє лідерство в регіональному і глобальному вимірі.

Ініціатива Азербайджанської Республіки провести конференцію з питань зміни клімату в Баку підкреслює його прагнення стати активним учасником глобального кліматичного діалогу. Участь у COP29 буде важливим кроком у рамках кліматичної політики азербайджанського уряду та зобов’язань щодо зниження викидів вуглецю. Під керівництвом президента Ільхама Алієва країна активно розвиває і шукає нові партнерства для реалізації кліматичних проєктів і програм; бере активну участь в обговореннях щодо адаптації, особливо в контексті вразливості до кліматичних ризиків; піднімає на різних рівнях питання охорони довкілля та захисту біорізноманіття, що має важливе значення для сталого розвитку.

Азербайджан бере активну участь у всіх конференціях COP, особливо в контексті кліматичних змін і сталого розвитку. Країна демонструє інтерес до впровадження відновлюваних джерел енергії та поліпшення своєї екологічної політики. На останніх конференціях він представив свої ініціативи щодо зниження викидів вуглецю та адаптації до змін клімату. У рамках COP Азербайджан активно розвиває проєкти в галузі зеленої енергетики, що допомагає знизити залежність від викопних палив. У республіці діють національні стратегії, спрямовані на зменшення вуглецевого сліду і підвищення енергоефективності.

Влада країни розглядає зміни клімату як загрозу для енергетичної безпеки і працює над інтеграцією кліматичних аспектів в енергетичну стратегію. У цьому напрямі Азербайджан співпрацює зі Світовим банком, ПРООН та іншими міжнародними організаціями для реалізації екологічних програм і підвищення фінансування сталого розвитку. Країна розглядає можливості участі у вуглецевих ринках, що може допомогти у фінансуванні проєктів зі зниження викидів і переходу на чисті технології; розробляє довгострокові плани зі сталого розвитку, що включають кліматичну адаптацію, управління ресурсами та захист екології.

Уряд Азербайджану прагне прозорості в питаннях клімату, розробляючи системи моніторингу та звітності за кліматичними ініціативами та їхніми результатами; готує національні звіти щодо виконання своїх зобов’язань за міжнародними кліматичними угодами, що допомагає підвищувати рівень довіри та співпраці. Країна використовує кліматичну дипломатію для зміцнення позицій на міжнародній арені та для залучення іноземних інвестицій у зелені технології.

Азербайджан активно шукає можливості фінансування через зелені облігації та кліматичні фонди, з метою підтримати реалізацію екологічних ініціатив, демонструючи лідерські позиції на міжнародній арені для поліпшення захисту довкілля та підвищення ефективності кліматичної політики. Майбутня конференція в Баку зайвий раз підкреслює провідну роль Азербайджану в міжнародному кліматичному порядку денному.

Автор: Андрій Лебідь, доктор філософських наук, професор, Сумського державного університету, Науковий експерт при Представникові Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Сумській області.