Автор: Андрій Лебідь.
На сьогодні глобальний світ перебуває в ситуації турбулентності та необхідності формування нових стратегій і моделей системи безпеки. Не викликає сумніву, що перспективи сталого світопорядку можливі через системну комунікацію всіх зацікавлених країн. Одним із таких комунікаційних майданчиків для дискусій з питань колективної безпеки в глобальному та регіональному аспекті є Мюнхенська конференція.
З 16 лютого 2024 року проходить ювілейна конференція, яка в шістдесяте збирає лідерів світових держав з метою визначення основного вектору глобальної безпеки. Цього разу на конференцію прибуло понад півтори сотні світових лідерів аби обговорити актуальні проблеми у сфері глобального співробітництва та партнерства. Основний лейтмотив конференції – криза системи світової безпеки, проблеми міграції, клімату, збройні конфлікти тощо.
Мюнхенська конференція цього року має безпрецедентне представництво. У її роботі беруть участь найвпливовіші та відповідальні за глобальну безпеку лідери та країни Європейського Союзу, США, Латинської Америки, Південно-Східної Азії, країни Глобального Півдня, представники міжнародних організацій.
Активну участь у конференції бере і переобраний Президент Азербайджану Ільхам Алієв. Після своєї блискучої перемоги на президентських виборах, що відбулися в Азербайджані 7 лютого цього року, Ільхам Алієв наполегливо і цілеспрямовано розпочав реалізацію своєї передвиборчої програми, зокрема у сфері зовнішньої політики.
Нагадаємо, що основними завданнями, поставленими Ільхамом Алієвим у його міжнародних ініціативах і проєктах є: незалежна зовнішня політика Азербайджану, що ґрунтується на національних інтересах та міжнародному праві; підписання мирного договору з Вірменією на основі висунутих Азербайджаном п’яти основних принципів; встановлення сталого миру на Південному Кавказі та перетворення його на регіон сталого розвитку; зміцнення ролі Азербайджану в міжнародних відносинах, формуванні архітектури міжнародної безпеки й розв’язанні глобальних проблем.
Зокрема, Президент Азербайджану Ільхам Алієв зустрівся з Президентом України Володимиром Зеленським. Ця зустріч була дуже важливою для лідерів обох країн, оскільки і Азербайджан, і Україна змушені зі зброєю в руках відстоювати свою незалежність, суверенітет і територіальну цілісність. За підсумками переговорів з українським президентом Ільхам Алієв зазначив: «Наша підтримка територіального суверенітету і цілісності України є непорушною і незмінною. Ми, як країна, яка страждала від окупації, чудово розуміємо вашу ситуацію і бажаємо миру українцям і Україні». Воістину, потужні слова виголосив Президент Азербайджану Ільхам Алієв. Україна та український народ цінує його підтримку в нашій битві за справедливість.
Важливою на Мюнхенській конференції була зустріч азербайджанського Президента Ільхама Алієва з лідером Вірменії Ніколом Пашиняном. Країни переживають гостру фазу двосторонніх відносин, зважаючи на тривалу окупацію Вірменією споконвічних азербайджанських територій, визволення яких стало можливим унаслідок переможної Вітчизняної війни, яку успішно завершив Президент Ільхам Алієв. На даному етапі відносини Азербайджану і Вірменії потребують нормалізації, підписання мирної угоди і делімітації кордону. З такими ініціативами та намірами на Мюнхенській конференції з безпеки виступив азербайджанський Президент.
Переговорам між азербайджанським і вірменським лідерами передувала тристороння зустріч канцлера Олафа Шольца, ініційована ним, Президента Азербайджану Ільхама Алієва та прем’єр-міністра Вірменії. Сторони висловили наміри конструктивного діалогу з метою вирішення актуальних проблем азербайджано-вірменських відносин. Як заявив азербайджанський лідер Ільхам Алієв, мирна угода може бути гарним прикладом того, як держави, що мали серйозні історичні розбіжності, можуть спільними зусиллями перегорнути сторінку ворожнечі. «Я думаю, – заявив Ільхам Алієв, – що Азербайджан і Вірменія повинні продемонструвати перехід від тривалого протистояння, взаємної ненависті та ворожнечі». Без сумніву, сильні слова сильного лідера, впевненого у своїй державницькій позиції. Принципова позиція Президента Ільхама Алієва щодо захисту національних інтересів Азербайджану була підтримана й іншими учасниками Мюнхенської конференції.
Те, що зірка Азербайджану і його Президента Ільхама Алієва засвітила новими перспективами глобального і регіонального лідерства Азербайджанської Республіки, засвідчує той факт, що на платформі Мюнхенської конференції з безпеки азербайджанський лідер провів численні зустрічі з лідерами держав, реалізуючи свої ініціативи з глобальної безпеки.
Президент Ільхам Алієв обговорив зі своїми союзниками і партнерами питання економічної та енергетичної безпеки, політичної стабільності, перспективи глобального і регіонального співробітництва. Ці та інші теми стали ключовими під час зустрічі із головою ОБСЄ, міністром закордонних, європейських справ і торгівлі Мальти, президентом Європейського банку реконструкції та розвитку, головою німецько-Південнококавказької парламентської групи німецького парламенту, спеціальним координатором президента США з глобальної інфраструктури та енергетичної безпеки і багатьма іншими представницькими особами. Зокрема, на зустрічі з головою ОБСЄ Президент Ільхам Алієв ініціював офіційний розпуск Мінської групи, оскільки, як переконаний азербайджанський лідер, «карабаське питання вже вирішене».
Президент Ільхам Алієв гідно представив Азербайджан у світовому порядку денному. Його насичений графік зустрічей, панелей і дискусій дуже часто за ініціативи іншої сторони засвідчив зростаючий інтерес до азербайджанської дипломатії та азербайджанської держави. Відносини світу та Азербайджану – це новий рівень азербайджанської дипломатії, обличчям і виразником якої є азербайджанський лідер – Президент Ільхам Алієв.
Мюнхенська конференція з безпеки показала – Азербайджан не тільки цікавий і важливий світу. Азербайджан ПОТРІБЕН світу. Ті ініціативи та проєкти, які просуває Азербайджан сьогодні, безумовно, мають глобальне значення і перспективи. Але всього цього не було б, якби Азербайджан не зарекомендував би себе як країна-надійний партнер, якому довіряють як самі громадяни Азербайджану (про що свідчать результати останніх президентських виборів у країні), так і за кордоном.
Принципова і продумана зовнішня політика Азербайджану і його Президента Ільхама Алієва, що знайшла своє вираження на платформі Мюнхенської конференції з безпеки, продемонструвала всьому світові її диверсифікацію з регіонального в глобальний контекст, що не тільки забезпечує регіональне лідерство Азербайджанської Республіки, а й привносить суттєві репутаційні та іміджеві інвестиції в збереження миру, стабільності та сталого розвитку. Багато в чому, завдяки Азербайджану. Безумовним наслідком конференції для Азербайджану, азербайджанського народу та його Президента Ільхама Алієва є визнання ролі та місце Азербайджанської Республіки як надійного стратегічного партнера в розбудові та гарантуванні системи глобальної безпеки та співробітництва.
Андрій Лебідь, доктор філософських наук, професор Сумського державного університету, Науковий експерт при Представникові Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Сумській області.