Ми не маємо права забувати Ходжали…

День пам’яті жертв Ходжалинської різанини… Події 26 лютого 1992 року  кров’ю та болем записані  в історію азербайджанського народу.  У ніч з 25 на 26 лютого 1992 року вірменські збройні формування  за участю російського 366-го гвардійського мотострілецького полку зайняли азербайджанське місто. На той момент Ходжали вже отримало статус міста. У ньому розбудовували інфраструктуру та зводили багатоповерхівки. У той день протягом короткого часу зі звірячими тортурами були знищені 613 мирних жителів.

Люди, яким вдалося вирватися з оточення, з особливою жорстокістю були вбиті в лісах.

У цей період 1275 чоловік пропали без вісті та були взяті в полон, місто з 10-тисячним населенням було розгромлено, будівлі було зруйновано й спалено. Доля 150 осіб, в тому числі 68 жінок і 26 дітей, невідома досі.

У результаті трагедії понад 1000 осіб з числа мирного населення стали інвалідами, отримавши кульові поранення різного ступеня тяжкості. Серед убитих було 106 жінок, 63 малолітніх дитини, 70 людей похилого віку.

487 осіб стали каліками, серед них 76 підлітків.

В усьому світі   відомо про звірства гітлерівців у білоруській Хатині, в чеському Лідіце, французькому Орадурі, де від рук карателів загинули сотні жителів. Страшні роки окупації у Корюківці … Фашисти по-звірячому знищили близько 7 тисяч чоловік, до тла спалили майже 1300 осель…   Повністю спалене село Козари на Носівщині,   перетворенні в попіл Піски Бобровицького району і ще десятки, зрівняних фашистами із землею, населених пунктів Придесення.

Здавалося б, воєнні злочини проти людства повинні були залишитися в минулому. На жаль, ні…

Ходжалинська трагедія стала одним з перших і найбільш масових воєнних злочинів на пострадянському просторі…

Спадкоємиця Радянського Союзу Росія не хоче втрачати території, які вважає своїми. І куди йде РФ, туди разом із нею приходить війна. Для історії військових інтервенцій Росії – чи то в Україні, чи в Грузії, чи у Сирії або й у власній країні, у Чечні – характерним є кричуще ігнорування міжнародного гуманітарного права. Російська армія порушує міжнародні правила ведення війни, не захищаючи мирне населення, а неприховано нападаючи на нього. Російські збройні сили здійснюють невибіркові напади, застосовують заборонену зброю та вчиняють інші злочини.

На жаль, світова спільнота не відреагувала належним чином на порушення територіальної цілісності Азербайджану, на військові злочини проти азербайджанського населення. Згодом ми побачили аналогічні прецеденти у різних куточках пострадянського простору…

Ходжалинська трагедія, вважає Дінара Габібуллаєва, є серйозним історичним маркером. На її думку, книгу «Ходжали. Хроніка геноциду”  треба перекладати різними мовами і передавати  міжнародним партнерам, аби вони знали правду. 

Висловлюємо щире співчуття  братньому  азербайджанському народові. Винні мають бути покарані.  Світ  повинен зупинити  тих, хто здійснює окупаційну політику та воєнні злочини.

Лариса Симоненко
директор Комунальної установи Сумська гімназія №1 м.Суми Сумської області