ІЛЬХАМ АЛІЄВ – ПРЕЗИДЕНТ, ЯКИЙ ВІДКРИВ СВІТОВІ АЗЕРБАЙДЖАН

Автор: Андрій Лебідь

Роки президентства Ільхама Алієва по праву вважаються «золотим періодом» в історії Азербайджану. І це не дивно. Ті 20 років, що пройшли під знаком піднесення Азербайджану, перетворення його на регіонального і глобального лідера, багато в чому зумовлені продуманою політикою і стратегічно правильними рішеннями чинного Президента Ільхама Алієва.

Досягнення Ільхама Алієва на посаді Президента Азербайджану відображають бачення і очікування азербайджанського народу, а також слова підтримки і довіри, висловлені у зверненні до азербайджанського народу його загальнонаціональним лідером Гейдаром Алієвим. Ще 2003 року він зауважив: «Вірю, що з вашою допомогою і за вашої підтримки Ільхам Алієв зможе завершити доленосні питання, плани, які мені не вдалося довести до кінця. Я вірю йому як самому собі і покладаю великі надії на його майбутнє».

І воістину, майбутнє Ільхама Алієва як Президента незалежного Азербайджану безпосередньо пов’язане з його народом, з його країною. Саме їм він забезпечив ті перспективи, те майбутнє, якого Азербайджан був позбавлений у період радянської окупації, але до якого цілеспрямовано прагнув.

Минулі 20 років президентства Ільхама Алієва – термін невеликий, але дуже важливий і результативний в історії сучасного Азербайджану. Це період видатних рішень, час досягнення стратегічних цілей, але найголовніше – досягнутих результатів: безпрецедентного економічного зростання, підвищення соціальних стандартів, перемоги азербайджанського народу та відновлення територіальної цілісності держави.

Саме в цей час Азербайджан завоював статус регіонального лідера та сильного гравця на міжнародній арені. Такі результати стали можливими не всупереч, а завдяки видатному генію Ільхама Алієва, правління якого стало символом внутрішньополітичної стабільності, прикладом того, як країна може якісно зміцнити свою міжнародну репутацію. У результаті Азербайджан не тільки має найрозвиненішу економіку в регіоні, а й завоював авторитет і має вагоме слово на міжнародній арені.

За роки правління Президента Ільхама Алієва було реалізовано масштабні проєкти з будівництва та реконструкції освітніх, медичних, культурних і спортивних установ по всій країні. Саме під час його президентства були реалізовані потужні регіональні проєкти, спостерігається зростання державних доходів, створено мільйони нових робочих місць. Усе це свідчить про те, що Азербайджан став фактичним і безумовним лідером у регіоні, що задає нові тенденції того, якою має бути справжня успішна держава, якою має бути політика успішного Президента.

Літопис державного будівництва Азербайджану Ільхама Алієва грандіозний і вражаючий. Чинному главі держави вдалося створити ефективну основу збалансованого управління. Диверсифікація економіки, збалансованість економічних каналів, прориви у внутрішньому розвитку, стабільні демографічні та соціальні показники – те, що зумовлює всенародну підтримку чинного Президента Ільхама Алієва. За роки його правління Азербайджан максимально знизив ризики по периметру своїх національних інтересів.

Під керівництвом чинного президента Азербайджан відкрив простір для всеосяжної інтеграції та солідаризації з комплексним урахуванням державних інтересів та інтересів азербайджанського народу. Успіхи Азербайджану та його Президента були відзначені на найвищому міжнародному рівні. Світовий банк, Всесвітній економічний форум у Давосі, Рада Європи, міжнародні інституції ООН та інші організації високо оцінили досягнення Азербайджану та його Президента на шляху побудови багатонаціональної успішної демократичної держави, держави сталого розвитку.

Як чітко визначив Ільхам Алієв пріоритети своєї державної політики: «Азербайджан – країна, відкрита світу. Ми взяли на себе зобов’язання, зокрема й щодо подальшої демократизації нашого суспільства. Ми свідомо стали на цей шлях. Азербайджан стає майданчиком для співпраці не тільки регіональної, а й глобальної». Азербайджан став місцем проведення великих форумів та заходів.

Азербайджан і його столиця Баку й надалі будуть майданчиками для різнобічних зустрічей з найактуальніших проблем. Країна та її Президент не тільки декларують, а й конкретно роблять важливі кроки у справі міжнародного, регіонального та глобального співробітництва. Так, в Азербайджані було проведено Міжнародний форум, I Європейські ігри, IV Ігри ісламської солідарності, престижний пісенний конкурс Євробачення, Бакинський гуманітарний форум, Всесвітній форум з міжкультурного діалогу, Глобальний форум Альянсу цивілізацій ООН, безліч спортивних і культурних заходів.

Азербайджанське суспільство абсолютно підтримує ініціативи свого Президента, зокрема щодо координації зусиль між країнами-членами Організації Ісламського співробітництва та країнами-членами Ради Європи, саме в плані міжкультурного, міжрелігійного, цивілізаційного діалогу. Все це демонструє колосальні можливості Азербайджану і ставлення до нього з боку провідних світових держав.

Баку на карті світу став впізнаваним містом, що стало можливим завдяки успіху азербайджанського народу, політиці азербайджанського уряду та його Президента Ільхама Алієва. У цьому контексті доречно відзначити, що перенесення міжнародної ділової, політичної, культурної та інших активностей до Азербайджану призвело до того, що сьогодні в державі реалізовано численні інфраструктурні проєкти, спрямовані на забезпечення промоції та лобізму азербайджанських національних інтересів у глобальному контексті.

Останнім часом в Азербайджані спостерігається суттєве зростання туризму та інвестицій. У країні створено всі умови для роботи та відпочинку. Влада Азербайджану на чолі з його Президентом Ільхамом Алієвим також рішуче налаштована на будівництво олімпійських спортивних центрів по всій країні. Сьогодні спортивна інфраструктура Баку здатна приймати будь-які змагання, що і було продемонстровано на Європейських іграх 2015 року.

Те, що Азербайджан не тільки підтримує, а й ініціює міжнародні формати глобального співробітництва, свідчить той факт, що Азербайджан у 2023 році головував в Русі неприєднання – міжнародному об’єднанні країн, що визнають неприєднання до воєнних союзів одним з основних принципів своєї зовнішньої політики. Разом з тим у 2024 року країна прийматиме Саміт з питань зміни клімату COP29, заручившись підтримкою більшості держав світу. На Саміті планується участь понад ста делегатів найвищого рівня. Все це зайвий раз доводить – Азербайджан став центром тяжіння інновацій та сталого розвитку в глобальному вимірі.

Азербайджанський народ ще раз переконався в правильності свого історичного вибору. Він переконаний, що президент Азербайджану Ільхам Алієв однозначно є гарантом сьогодення і майбутнього Азербайджану, його благополуччя, процвітання, миру і стабільності. Успіх будь-якої держави насамперед залежить від цілеспрямованої політики та реалістичності поставлених цілей. Високі цілі, великі досягнення, яскраві перспективи Азербайджану – такий шлях розвитку азербайджанської держави під керівництвом Президента Ільхама Алієва. Кожне слово, кожна його заява залишає значний відголосок у пам’яті азербайджанського народу. Кожне його рішення є визначальним на шляху розвитку і будівництва нового Азербайджану: непереможної, процвітаючої, сильної і могутньої держави, що є джерелом гордості азербайджанців світу.

Андрій Лебідь, доктор філософських наук, професор Сумського державного університету, науковий експерт при Представникові Уповноваженого  Верховної Ради України з прав людини у Сумській області.