Гейдар Алієв – велична політична постать на світовій арені

Сергей Гусаров, перший заступник міністра внутрішніх справ України (2003-2005), ректор Академії МВС України (2008-2010), ректор Харківського національного університету внутрішніх справ (2012-2015), народний депутат України V та VI скликань, член-кореспондент Національної академії правових наук України (2010), голова Координаційного бюро з проблем діяльності судових та правоохоронних органів відділення кримінально-правових наук Національної академії правових наук України, академік Інженерної академії України, заслужений юрист України, доктор юридичних наук, професор, генерал-полковник міліції, почесний громадянин міста Харків, нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеня (2003), «За заслуги» ІІ ступеня (2011), «За заслуги» І ступеня (2021)

Невдовзі в Азербайджані відзначатимуть важливу дату – 100 років від дня народження Гейдара Алієва, людини, ідеї якої випереджали час, а справи змінювали історію. Гейдар Алієв зміг об’єднати націю і його по праву називають Загальнонаціональним лідером азербайджанського народу.

Для мене особисто Гейдар Алієв завжди був цікавою людиною, з якої хотілося брати приклад. Слова Гейдара Алієва ніколи не розходилися з ділом. Досліджуючи його професійний шлях від початку роботи у КДБ Азербайджанської РСР до президента незалежного Азербайджана, я бачу справжнього державника, людину, для якої порядність та гідність не просто слова. Першочерговим для нього завжди були інтереси країни. Вже після розпаду СРСР, коли Азербайджан був на межі кривавого протистояння та економічної руйнації, Гейдару Алієву вдалося зупинити кровопролиття, вивести економіку країни з глибокої кризи. Після укладання Контракту століття, як потужна державна Азербайджан став значимим актором на світовій політичний арені.

У моєму особистому професійному становленні Гейдар Алієв відіграв важливу роль. Працюючи в органах внутрішніх справ, а потім у складі депутатського корпусу Верховної Ради України, я часто повертався до біографії видатного державного діяча Гейдара Алієва. Аналізуючи його рішучі дії у багатьох складних ситуаціях, я знаходив відповіді на професійні питання або ж кроки вирішення проблем. Його життя –шлях людини, яка зробила себе сама, яка зробила неймовірне для своєї країни. Він був надзвичайно освіченим, мудрим, виваженим, далекоглядним. Чітко ставив ціль і робив усе для її досягнення. Саме це захоплює.

Гейдар Алієв зміцнив історичну дружбу українського та азербайджанського народів. У скрутні часи для України, пам’ятаємо паливну кризу кінця 90-х років, Азербайджан надав Україні підтримку та допомогу у паливопостачанні. Коли йому зателефонував тодішній президент Леонід Кучма, Гейдар Алієв, як справжній друг України допоміг, використавши свої дипломатичні зв’язки та політичну вагу. І це не єдиний випадок його особистої підтримки та прихильності до України. Ще за часів СРСР, на посаді першого заступника голови Ради Міністрів, Гейдар Алієв зробив багато для розвиток культурного та економічного потенціалу України. Зокрема за його безпосереднього сприяння були виділені кошти на реставрацію Національної філармонії у м.Київ. За його ініціативи збудовано завод «Оболонь», фабрика дитячого харчування. Важливою є його особиста підтримка на найвищому рівні будівництва Київського метрополітену. Вважаю, що Гейдар Алієв мав особливе ставлення до України, адже у історії наших народів, як не дивно, багато спільного. Україна та Азербайджан упродовж ХХ століття двічі набували незалежність – на початку та наприкінці століття. Україна підтримала незалежність та територіальну цілісність Азербайджану, завжди показувала чітку позицію стосовно Карабаського конфлікту. Сьогодні Азербайджанська Республіка, її президент Ільхам Алієв, продовжуючи справу свого великого батька Гейдара Алієва, підтримують Україну в її боротьби за незалежність. Я мав честь бути присутнім на відкритті Почесного консульства Азербайджанської Республіки в м.Харків, яке утворено указом Президента Азербайджана Ільхама Алієва у 2014 році. На урочистому заході з промовами виступали представники Азербайджану, дипломати, які зауважили, що Азербайджан засудив анексію Криму, не визнає самопроголошені ЛНР та ДНР. За ці роки позиція Азербайджану не змінилася, і сьогодні Азербайджан надає надважливу підтримку Україні. Вірю, що азербайджанський народ скоро щиро радітиме перемозі України так само як, українці раділи перемозі Азербайджана у 44-денній війні за повернення територій Карабаху.

Сьогодні для мене як ніколи актуальні й близькі вислови Загальнонаціонального лідера азербайджанського народу Гейдара Алієва «Доля народу, Батьківщини має стати долею кожної людини!» та «Боротьба за свободу неможлива без жертв. Так було, є та буде завжди».

У рік 100-ліття від дня народження Великого лідера Гейдара Алієва щиро бажаю Азербайджану миру та процвітання. Переконаний, що Президент Азербайджанської Республіки Ільхам Алієв гідно продовжує справу свого великого батька щодо відродження усіх азербайджанських територій та відбудови зруйнованих сепаратистами історичних міст. Приклад Азербайджана сьогодні надихає Україну. Сердечна вдячність Азербайджану за допомогу Україні під час повномасштабного вторгнення.