Автор: Олег Туляков
— Ти мене не бачив двадцять років!
— Усього — один день.
— Але ж за цей день ти побачив увесь світ…
– Так. У світі багато священного і прекрасного, але для людини найдорожчий власний світ. Його можна торкнутися, і його ніхто не забере.
Гомер, «Одіссея», розмова Улісса з дружиною Пенелопою
Філософський сенс людського життя я бачу у виконанні Призначення. Мірилом людського щастя є ступінь виконання цього Призначення. Коли людина не збивається з Шляху і виконує Призначення – вона почувається на вершині щастя, намагаючись побачити свої райські береги, знаходячи свій «власний світ», про який говорить Улісс.
Однак це непросто – знайти Призначення. Його треба буквально віднайти, відчути, осмислити. Винятково в цьому випадку з’являється можливість визначити свій унікальний Шлях, життєву місію, накреслену в містичних глибинах Світобудови траєкторію твого особистого земного шляху.
Великий український філософ Григорій Сковорода називає це Призначення «сродною працею», вказуючи цим поняттям на дві його ознаки – це дещо, яке виявляється у професії, політиці, соціальній ролі, а також Призначення пов’язане із глибинною сутністю природи конкретної людини.
Люди народжуються різними! Так стверджують разом із Григорієм Сковородою античні філософи, постулюючи принцип «природовідповідності». «Де серце твоє, там і скарб твій», – йдеться у Святому Письмі. Хтось народжений для роботи на землі, хтось – для військової справи, одному призначено навчати, іншому – лікувати людей. Призначень багато, як багато різних людських професій, занять та соціальних статусів.
Але є призначення особливого гатунку. . .
* * *
24 грудня 1961 року в місті Баку народився Ільхам Гейдар огли Алієв. П’ять разів на президентських виборах громадяни Азербайджанської республіки довіряли йому свою долю, оскільки його успіхи в управлінні республікою були незаперечними. Весь інтелектуальний світ у період президентства Ільхама Алієва був і є зараз свідком приголомшливого, блискучого, а також – незаперечно історично значущого досвіду виконання свого даного Богом і Долею Призначення. І це Призначення було передано рідним батьком! Для мене як філософа досвід управління Ільхама Алієва – це приголомшливий за змістом та витонченістю прорив азербайджанців до своїх містичних небес. Їх побачив світ! Їх світ оцінив!
Основні рушійні інтелектуальні та духовні сили азербайджанського лідера у контексті виконання Призначення почали виявлятися вже в дитинстві, оскільки саме в ранньому дитинстві стало зрозумілим щось про сенс Призначення – присвятити життя Азербайджанській республіці. Для цього потрібно було багато спостерігати, вивчати та розуміти. Потрібно було змалку працювати над собою, набуваючи рис сучасного успішного політика міжнародного рівня.
* * *
Час пришвидшується. Процеси, що відбувалися раніше протягом тисячоліть, у певний час стали відбуватися за століття. А потім – і протягом десятиліть. За моїми спостереженнями, останні чверть століття швидкість глобальних змін у світі стала такою, що кардинальні зміни ми спостерігаються за лічені роки.
Сучасний світ мені нагадує морський шторм, а народи світу – пасажирів кораблів, які керуються своїми лідерами. Як керувати кораблем у шторм? Винятково розумінням того, як повернути штурвал у потрібний бік саме в даний момент часу, враховуючи зовнішні впливи бурхливих хвиль на борти. Для політичного лідера це означає імперативну вимогу глибоко і тонко розуміти сутність того, що відбувається навколо, щоб вчасно та правильно повернути штурвал управління державою.
Глибоке аналітичне мислення та сильна політична воля – ось що з дитинства виховав під керівництвом батька, архітектора сучасного Азербайджану Гейдара Алієва, його син Ільхам Алієв. Це був блискучий приклад наступності ефективної практики управління від батька до сина, від покоління до покоління. Внаслідок цього республіка пережила не одне «політичне торнадо», обираючи в критичні моменти найоптимальніший шлях.
Спостерігати за Азербайджаном я почав уже в середині вісімдесятих – дуже вже цікавими для мене, старшого школяра, там були процеси та події, пов’язані з Гейдаром Алієвим. Ця особистість вирізнялася серед партійної номенклатури своєю яскравістю та успішністю. І ось зараз, коли минуло так багато часу з погляду вже описаних мною «прискорювальних» процесів, я зроблю спробу визначити деякі управлінські орієнтири, які забезпечили успіх лідера сучасного Азербайджану Ільхама Алієва і які можуть бути цікавими сучасним політикам.
* * *
“Якщо йдеш один, то підеш швидше, якщо йдеш разом з іншими – дійдеш далі” – так полюбляють говорити успішні політики. У випадку з Азербайджаном цей постулат став цілком реальним у частині досягнення найвищого рівня національної єдності. Лідерів народ республіки вважає виразниками своїх інтересів, внаслідок чого підтримує їх. У такий спосіб мобілізується увесь потенціал нації, що дає можливість разом з об’єктивно пріоритетними питаннями забезпечення добробуту громадян вирішувати питання оборони, соціального та культурного розвитку. Національна єдність досягається не гаслами, а спільною працею, конкретною роботою в конкретних галузях – тільки такі зв’язки мають ознаки справжнього «соціального капіталу» – сутності, що самостійно відтворюється, яка є здатною акумулювати ресурси для оборони і внутрішнього розвитку, генерувати нові проекти та впроваджувати їх, а також забезпечити благополучне життя кожного азербайджанця. Національна єдність, набута у процесі спільного розвитку економіки, створила умови для побудови сильної армії. Ця армія захистила Азербайджан і перемогла в Карабахській війні, повернувши внаслідок цього території! .
Успіхи на міжнародній арені Ільхама Алієва – це хрестоматійний показник того, з якою високою позитивною динамікою політик набуває авторитету та статусу у світовій спільноті. Яка самовідданість! Яка концентрація волі! Яка палка любов до Азербайджану!
Зроблю припущення, що Ільхам Алієв зумів енергетику поривів своєї душі генерувати в інтенсивну роботу з планомірного освоєння міжнародного політичного простору, спрямовуючи вектори інноваційного впливу потенціалу світової спільноти на Азербайджан. Окремі слова вважаю правильним сказати щодо ставлення Ільхама Алієва до наукових співробітників, педагогів, вчителів, діячів культури. Ці люди – носії душі нації, вогонь у їхніх серцях запалює вогні у серцях усіх азербайджанців. У свою чергу, як представник не лише політичної, а також академічної спільноти, я впевнено висловлю думку про доцільність глибокого наукового дослідження досвіду управління Ільхама Алієва з метою його впровадження у загальнонаціональну та міжнародну політичну практику. Впевнений, що використання досвіду успішної реалізації під керівництвом Президента Азербайджанської республіки економічних, внутрішньополітичних, військових, соціальних та культурних проектів допоможе країнам світу розвиватися динамічніше.
Щиро вітаю всіх азербайджанців із Днем народження Президента! Бажаю республіці та її Президенту Ільхаму Алієву не зменшувати темп і продовжувати вражати світ своїми успіхами!
Автор: Олег Туляков, український філософ, доцент Сумського державного університету, голова громадської ради при Сумської обласної державної адміністрації.