Автор: Андрій Лебідь
Сьогодні в Азербайджані «день тиші» або день для роздумів, бо вже завтра – 1 вересня 2024 року в країні відбудуться дострокові парламентські вибори. Старт виборчої кампанії мав відбутися в листопаді цього року. Приводом для проведення дострокових парламентських виборів стало звернення азербайджанського парламенту до президента Ільхама Алієва з постановою щодо призначення позачергових виборів до Міллі Меджлісу Азербайджанської Республіки.
Річ у тім, що в Азербайджані в листопаді 2024 року відбудеться 29-та сесія Конференції сторін Рамкової конвенції Організації Об’єднаних Націй про зміну клімату (CОР29), 19-та сесія Зустрічі сторін Кіотського протоколу та 6-та сесія Зустрічі сторін Паризької угоди. Ці престижні міжнародні заходи підкреслюють довіру, повагу та підтримку Азербайджану на найвищому рівні.
Одночасне проведення чергових парламентських виборів і міжнародних заходів накладають певні зобов’язання на приймаючу сторону, зокрема й у сфері безпеки. Керуючись цим та іншими факторами, зокрема, доцільністю повноцінного функціонування парламенту на цей час, парламентарії визнали необхідність проведення позачергових виборів. Оскільки, як організація виборів до Міллі Меджлісу Азербайджанської Республіки, так і названих міжнародних заходів на високому рівні має велике значення.
Беручи до уваги постанову Міллі Меджлісу, президент Ільхам Алієв, керуючись частиною I статті 981 і пунктом 1 статті 109 Конституції Азербайджанської Республіки, 28 червня 2024 року видав розпорядження про розпуск парламенту Азербайджанської Республіки VI скликання і призначення позачергових виборів в країні. За запитом президента Ільхама Алієва Конституційний суд Азербайджану визнав розпуск парламенту таким, що відповідає Конституції.
Організація дострокових парламентських виборів в Азербайджані відбувається відповідно до демократичних принципів, забезпечення участі громадян у передвиборчих заходах і безпосередньо виборах, їхнього вільного волевиявлення. Рішення про їхнє проведення зумовлене поєднанням політичних, економічних і геополітичних чинників, що конвертують успіхи президента Ільхама Алієва в процвітання Азербайджану, зростання його геополітичного впливу. Важливим аспектом дострокових виборів є той факт, що вони відбудуться в умовах, коли країна успішно вирішила територіальні проблеми, пов’язані з окупацією Карабаху Вірменією.
Як ідеться в постанові азербайджанського парламенту, завдяки історичним перемогам під керівництвом президента Азербайджанської Республіки Ільхама Алієва, багатостороннім і цілеспрямованим реформам, успішно й послідовно здійсненим у всіх сферах суспільно-політичного життя, державного управління, Азербайджан вступив у якісно новий етап свого розвитку.
Безперечно, політика Ільхама Алієва сприяла не тільки економічному процвітанню, зміцненню державного суверенітету і незалежності Азербайджану, а й його перетворенню на суб’єкта світової політики. Держава виступає учасницею і організатором різних міжнародних зустрічей. Вона стала місцем проведення різних заходів світового масштабу. Баку успішно організовує форуми міжнародних організацій та інші заходи.
Дострокові президентські вибори в лютому 2024 р. знаменували нову епоху в історії сучасного Азербайджану, другими епохальними мають стати парламентські вибори. Як і дострокові президентські вибори, вибори до парламенту пройдуть на всій території єдиної, суверенної і незалежної держави. Вони відбудуться на всій суверенній території Азербайджанської Республіки, позначеній у Конституції країни, пройшовши також на території звільненого від окупації Карабаху. Є всі підстави стверджувати, що дострокові вибори до парламенту республіким затвердять довіру азербайджанського народу до політики і реформ Ільхама Алієва та його політичної сили. Це буде безсумнівним і незаперечним успіхом чинного азербайджанського президента.
Безсумнівним є той факт, що дострокові парламентські вибори в Азербайджані сприятимуть зміцненню внутрішньополітичної стабільності в країні, особливо в умовах геополітичних викликів сучасності. Політичне керівництво Азербайджану тим самим сприяє консолідації влади та азербайджанського народу, мінімізуючи можливі внутрішньополітичні виклики та ризики на шляху зміцнення демократії в країні. Тож упевнені в правильності та обґрунтованості тих рішень, які ухвалить мудрий азербайджанський народ у перший день осені 2024 року.
Автор: Андрій Лебідь, доктор філософських наук, професор Сумського державного університету, Науковий експерт при Представникові Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Сумській області