29 січня в Україні відзначається 103-тя річниця бою під Крутами, що став для українського народу символом героїзму та самопожертви молодого покоління за незалежність.
Завдяки звитязі та сміливості українських воїнів ворожий наступ більшовиків на Київ було зупинено на кілька днів. Час виграно, а 9 лютого 1918 року було підписано Брестський мирний договір. Він означав визнання суб’єктом міжнародних відносин самостійної Української Народної Республіки. На державному рівні цей День почали відзначати з 2003 року, а через три роки на залізничній станції Крути відкрили Меморіальний комплекс «Пам’яті героїв Крут». Наприкінці грудня 1917 року Уряд радянської Росії розпочав відкриту агресію проти Української Народної Республіки.
Бій під Крутами відбувся 29 січня 1918 року між Ніжином і Бахмачем (Чернігівщина, за 130 кілометрів на північний схід від столиці України), під час наступу на Київ військ більшовицької Росії під проводом полковника Михайла Муравйова. З кінця грудня 1917 року загін Першої Київської юнацької школи імені Богдана Хмельницького під командою сотника Гончаренка обороняв станцію Бахмач, важливий залізничний вузол на кордоні УНР і РСФРР.
27 січня 1918 року до них надійшло підкріплення з Києва: 1-ша сотня новоствореного студентського куреня, складена з добровольців – студентів Українського народного університету, Київського Університету Святого Володимира (нині імені Тараса Шевченка), гімназистів старших класів українських гімназій на чолі з сотником Омельченком. Українські війська оборонялися біля залізничної станції Крути.
Вранці 29 січня 1918 розпочався наступ на українські позиції 4-тисячного більшовицького загону петроградських і московських червоногвардійців, якому протистояло Українське військо: близько 300 бійців Студентського куреню, 250 – Першої української військової школи та майже 40 гайдамаків. Бій тривав до вечора, було відбито кілька атак, бойові втрати – до 300 добровольців. Командир віддав наказ відійти до ешелону, який чекав за 2 кілометри. Відступаючи, частина студентської сотні потрапила в оточення. Одна чота (взвод) студентів у сутінках втратила орієнтир і вийшла на станцію Крути, що вже була зайнята червоноармійцями. 27 полонених юнаків (студентів і гімназистів) було розстріляно. Наймолодшим полеглим було всього по 16 років. Після розстрілу більшовики не дозволили місцевим селянам поховати тіла загиблих. Лише після визволення Києва від червоних, за розпорядженням Українського уряду, 19 березня 1918 року відбувся урочистий похорон полеглих у бою під Крутами на Аскольдовій могилі.
В радянський час могили полеглих під Крутами було зруйновано, справжня історія приховувалася. Такі молоді герої є практично в кожній країні, яка виборола собі незалежність. Тож дуже важливо знати величні сторінки історії держав і пам’ятати про героїв, які життя своє віддали задля вільного майбутнього свого народу.
Почесний консул Азербайджанської Республіки в м. Харків, кандидат політичних наук Афган Салманов