Автор: Олег Туляков
Ні насичення, ні голод і ніщо
інше не на користь, якщо порушити міру природи.
Гіппократ,
давньогрецький філософ та лікар
Авторитет держави на світовій арені визначається його здатністю вирішувати проблеми, які стосуються всіх людей, що живуть на землі. Такі проблеми отримали назву «глобальні» – внаслідок їх планетарного характеру та впливу на долю всієї людської цивілізації.
Причетність до ефективного вирішення глобальних проблем свідчить про здатність нації розширити горизонти мислення настільки, щоб вийти за межі концептуального поля внутрішніх проблем і безпосередньо впливати на світову історію. Це стає можливим тоді, коли нація та її лідери керуються не лише турботами про власний добробут, а й унаслідок того унікального життєдайного потенціалу, який дає почуття відповідальності за долю всього світу.
Народ Азербайджану впевнено довів свою здатність позитивно впливати на долю світу. Довів своєю працьовитістю, здатністю перемагати у визвольній війні, розумінням глибини та важливості процесів, що відбуваються у світі.
* * *
А сучасний світ не може існувати без корисних копалин, що пов’язані з енергетикою – газу, нафти, вугілля.
Однак у той же час сучасний світ не зможе існувати, якщо не буде вирішено проблему глобальної зміни клімату, пов’язану з видобутком корисних копалин.
Парникові гази, що утворюються внаслідок такого видобутку, затримують сонячне тепло – і планета Земля надмірно нагрівається. Підвищення температури земної поверхні призводить до аномальної спеки, лісових пожеж, посухи на полях, повеней, зливових дощів, штормів, циклонів, ураганів і тайфунів. Зникають цілі види тварин і рослин, знижується продуктивність сільського господарства, людей наздоганяє голод, злидні та вимушене переміщення. Внаслідок екологічних причин щорічно помирає близько 13 мільйонів людей, а близько 23,1 мільйона людей щорічно змушені залишати рідні житла.
Стурбоване екологічною проблематикою, сьогодні все мисляче людство з надією спрямовує свій погляд на лідерів держав, здатних уберегти від нещасть і запобігти катастрофі, що насувається. Хто є спроможним консолідувати інтелектуальні, фінансові та управлінські ресурси у масштабах усього світу? Хто готовий взяти на себе роль лідера? Хто готовий організувати комунікаційні процеси та взяти відповідальність за їх результати?
* * *
Цього року Азербайджанська республіка приймає 29-ту Конференцію сторін Рамкової конвенції ООН про зміну клімату – COP29. Очікується, що протягом двох тижнів Баку відвідає близько 80 тисяч гостей, які представляють 198 країн-учасниць конвенції. Таке право було отримано внаслідок незаперечних успіхів азербайджанського народу та Президента Ільхама Алієва у вирішенні проблеми мінімізації негативного впливу процесу видобутку корисних копалин. Це і колосальні успіхи у зеленій енергетиці, інвестиції у відновлювані джерела енергії, будівництво сонячних та вітряних електростанцій. Азербайджан уже тривалий час є центром консолідації зусиль усієї світової спільноти, зацікавленої у вирішенні глобальних екологічних проблем, пов’язаних з енергетикою. Той факт, що Азербайджан приймає чергову конференцію в рамках COP29 на власній землі, свідчить про зміцнення авторитету республіки у світі. Приємно наголосити, що на цей важливий форум запрошено Президента України Володимира Зеленського.
Головним мотиваційним фактором у зв’язку з цим є щире бажання допомогти всім людям планети Земля уберегтися від катастрофи. У Бакинському Експо-центрі в рамках Бакінського енергетичного тижня проведено 29-ту Міжнародну виставку “Нафта і газ Каспію” – Caspian Oil&Gas та 12-у Каспійську міжнародну виставку “Енергетика та зелена енергія” – Caspian Power. У рамках цих заходів в інтерв’ю телеканалу Euronews Президент Азербайджанської республіки Ільхам Алієв сказав: «І це одна з наших головних цілей як приймаючої країни — забезпечити єдність і солідарність, створити таку позитивну атмосферу на COP і пізніше — після того, як ми продовжимо як головуючі, щоб країнам і компаніям сподобалося працювати разом, щоб вони відкинули взаємні претензії і зосередилися на головному пункті порядку денного — на тому, як врятувати планету».
* * *
Складність проблематики, пов’язаної з негативним впливом видобутку корисних копалин на природу, зумовлена її об’єктивністю, яка має певні ознаки фатальної неминучості. Населення планети Земля зростає стрімко. Таке зростання пов’язане з необхідністю множити енергетичні ресурси, зокрема – збільшувати видобуток газу та нафти. Заперечувати таку необхідність означає заперечувати світлі ідеї народження та розвитку нових поколінь. Тому сьогодні все людство стоїть перед дуже складним завданням: з одного боку, необхідно забезпечити енергетикою населення планети, що постійно зростає, з іншого боку – зберегти чистоту, первозданність і красу Матері-природи. Крім консолідації інтелектуальних ресурсів, для вирішення цієї проблеми потрібні мир, взаєморозуміння та високий рівень організації.
Сучасний Азербайджан впливає на перебіг світової історії під керівництвом Президента Ільхама Алієва.
Олег Туляков,
голова громадської ради
При Сумській обласній військовій адміністрації,
доцент Сумського державного університету