Автор: Андрій Лебідь.
Напередодні запланованої на листопад 2024 р. у Баку Конференції ООН з питань клімату (СОР29) активізувалося поширення антиазербайджанських наративів, зокрема, з боку Вірменії та її лоббі, про що вже була публікація на нашому ресурсі. Поступово СОР29 стає платформою не лише розв’язання глобальних кліматичних проблем, а й майданчиком геополітичного протистояння.
У цьому контексті певного резонансу набули слова представника України при Євросоюзі та Європейському Співтоваристві з атомної енергії Всеволода Ченцова, озвучені ним в інтерв’ю Politico. Ним було озвучено заклик бойкотувати міжнародний захід у разі, якщо в ньому братиме участь президент РФ.
З цього приводу доцільно надати кілька ремарок. Очевидно, що Всеволод Ченцов озвучив особисту думку, ніяк не узгоджуючи її з державною позицією. Це може підтвердити хоча б той факт, що посол України в Азербайджані Юрій Гусєв заявив, що не коментуватиме заяви свого колеги. Очевидно, що представник України при Євросоюзі озвучив неофіційну позицію. Подібні заяви створюють напруженість на рівні міждержавного співробітництва України та Азербайджану. І це при тому, що Азербайджан однозначно підтримав територіальну цілісність і державний суверенітет України, надаючи їй всебічну гуманітарну підтримку в умовах повномасштабної війни.
Україна ще на етапі вибору претендентів на проведення СОР29 підтримала кандидатуру Баку, тісно і систематично співпрацюючи з Азербайджаном у підготовці цього заходу. Ба більше, за словами пана посла, Україна та Азербайджан у рамках роботи міжурядових комісій pre-COP29 активно співпрацюють у питаннях інформування міжнародної громадськості щодо екологічного геноциду та злочинів РФ на території України.
Даний факт вимагає певної відповідальності офіційних осіб України та тих меседжів, які вони транслюють у публічному просторі. Встановлення довірчих відносин між нашими державами потребує певної комунікативної стратегії, узгодження позицій різних акторів. Лише такий формат внутрішніх горизонтальних і вертикальних комунікацій сприятиме міждержавному діалогу, особливо між дружніми країнами, якими є Азербайджан та Україна.
Країни-учасниці СОР29 об’єднані зобов’язаннями щодо виконання Паризької угоди – міжнародного договору, ухваленого на 21-й Конференції сторін Рамкової конвенції ООН про зміну клімату (COP21). Основна мета угоди – обмежити глобальне потепління порівняно з доіндустріальним рівнем.
Безсумнівним є те, що СОР29 – захід глобального масштабу і глобальних рішень. Важливість його очевидна як для наших двох країн, так і глобального співтовариства загалом. СОР29 має стати майданчиком взаєморозуміння і співпраці між країнами, а не зоною конфлікту і протистояння.
Автор: Андрій Лебідь, доктор філософських наук, професор Сумського державного університету, Науковий експерт при Представникові Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з прав людини в Сумській області.