Автор: Андрій Лебідь.
Після здобуття незалежності відносини між Азербайджаном і Україною характеризуються співпрацею в різних галузях, включно з політичною, економічною, культурною та іншими. Обидві країни мають міцні дипломатичні зв’язки і підтримують одна одну в питаннях, пов’язаних з територіальною цілісністю і державним суверенітетом. Наші країни пережили і переживають конфлікти та агресії, що сприяло взаєморозумінню і підтримці в міжнаціональних відносинах.
Обидві країни з часу здобуття незалежності розвинули міцні економічні партнерства. Вони підписали численні угоди, спрямовані на розвиток торгівлі та інвестицій, енергетики та інфраструктури. За період незалежності торговельно-економічні відносини між Азербайджаном та Україною зміцнилися, обидві країни прагнуть збільшити двосторонню торгівлю та інвестиції.
Азербайджан є важливим енергетичним партнером для України, допомагаючи їй диверсифікувати свої джерела енергії. Країна бере участь в обговоренні альтернативних енергетичних маршрутів і співпраці в енергетичному секторі з метою забезпечення енергетичної безпеки України та Європи. За словами українського президента Володимира Зеленського, Україна та Азербайджан обговорюють алгоритми поставок азербайджанського природного газу в ЄС. Контракт із «Газпромом» закінчується наприкінці 2024 року. А в умовах війни постачання природного газу до Євросоюзу може опинитися під питанням. Тому, прагнучи зберегти свою роль транзитера і допомогти західним сусідам забезпечити енергетичну безпеку, Україна обговорює перспективи заміни російського газу азербайджанським. Цей факт зайвий раз свідчить про розширення можливостей полісекторального співробітництва Азербайджану та України в довгостроковій перспективі.
Крім іншого обидві країни є членами регіональних організацій, таких як Організація за демократію та економічний розвиток – ГУАМ, метою якої є сприяння економічному розвитку, демократичним реформам і стабільності в регіоні.
Культурні та освітні обміни незалежних Азербайджану та України сприяють зміцненню гуманітарних зв’язків між двома країнами, що, зокрема, включає програми обміну, культурні фестивалі та співробітництво в освітніх проєктах для поліпшення взаєморозуміння.
Стратегічна співпраця Азербайджану та України мала місце за часів усіх українських президентів, які високо цінували внесок у двосторонні відносини азербайджанських президентів: загальнонаціонального лідера азербайджанського народу Гейдара Алієва та його наступника – Президента Ільхама Алієва.
Так, зокрема, під керівництвом президентів Гейдара Алієва і Леоніда Кучми Азербайджан та Україна розвинули міцні двосторонні відносини. Лідерство Гейдара Алієва і Леоніда Кучми відіграло вирішальну роль у формуванні сучасних відносин між Україною та Азербайджаном, заклавши підвалини для продовження співпраці в різних галузях.
Загалом, Азербайджан і Україна мають дружні стосунки і співпрацюють, зосереджуючись на взаємній вигоді та підтримуючи одне одного в різних міжнародних і регіональних питаннях, керуючись, при цьому, національними інтересами і перспективами розширення регіонального та глобального впливу. Азербайджансько-українське співробітництво набуло нових можливостей з приходом до влади Президента Ільхама Алієва, який демонструє послідовну підтримку України.
З початком повномасштабної агресії Росії проти України в лютому 2022 року Азербайджан всебічно надає гуманітарну допомогу Україні. Ця підтримка включає в себе відправку генеруючого обладнання, медикаментів, продуктів харчування та інших товарів першої необхідності для допомоги постраждалим від війни.
Необхідно зазначити, що в умовах російської військової агресії проти України, Азербайджан є єдиною державою на пострадянському просторі (за винятком прибалтійських країн), яка надає гуманітарну допомогу Україні. Водночас, маючи успішний досвід розв’язання воєнних конфліктів, Азербайджан виступає за якнайшвидше припинення бойових дій і дипломатичне розв’язання воєнного конфлікту на основі норм міжнародного права. Знаковим є те, що вже 26 лютого 2022 року Азербайджан спрямував до України перші літаки з гуманітарною допомогою, насамперед із медикаментами. Крім того, азербайджанська мережа заправок SOCAR безоплатно надає пальне для українських медиків і рятувальників.
Азербайджан, як і Україна, пережив гуманітарну катастрофу: територіальний конфлікт, війна, біженці – все це не з чуток відомо азербайджанському та українському народам. І Азербайджан і Україна зіткнулися зі схожими загрозами. На початку 1990-х Азербайджан втратив 20% своїх територій. У резолюціях ООН ці території були визнані «тимчасово окупованою територією» Азербайджану. Схожий сценарій ми бачимо і в українському кейсі: окупація частини Донецької, Луганської, Херсонської, Запорізької областей. Під час другої Карабаської війни Азербайджан зміг повернути свої землі. Україні ж ще належить звільнити свої окуповані території.
Азербайджанці, як і українці, страждали від ракетних атак і обстрілів. В обох країнах мала місце міграція мільйонів громадян, вимушених покинути свої домівки. У цьому відношенні події в Бучі 2022 року та події в Ходжали 1992 року зайвий раз свідчать про гіркий досвід окупації наших країн. Саме тому як офіційна влада, так і азербайджанське суспільство не можуть не співпереживати Україні в її нинішньому горі та стражданнях, пов’язаних із війною.
Підтримка Азербайджаном України знаходить своє вираження як на рівні дипломатичної підтримки та політичної волі азербайджанської правлячої еліти, так і на рівні азербайджанської громадськості. І ця підтримка є непорушною та незмінною. Азербайджан послідовно висловлює підтримку територіальної цілісності та суверенітету України на міжнародних форумах. Він наголошує на важливості поваги до міжнародно визнаних кордонів і мирного вирішення конфліктів.
На IV Міжнародній конференції «Формування геополітики Великої Євразії: від минулого до сьогодення і майбутнього», що відбулася в травні 2023 року в м. Шуша, азербайджанський Президент Ільхам Алієв виступив з однозначною та послідовною підтримкою державного суверенітету і територіальної цілісності України. У своєму виступі лідер азербайджанського народу наголосив, що російсько-українська війна – це «велика трагедія для народів цих країн, для Європи та світу загалом».
У своєму виступі під час Другого глобального медіафоруму в липні 2024 року в м. Шуша Президент Ільхам Алієв наголосив на реалізації кількох азербайджанських проєктів соціальної інфраструктури в Україні та запевнив присутніх, що Азербайджан і надалі «продовжить це робити… Ми зробимо все, що в наших силах, щоб допомогти, тому що ми знаємо, що таке великі проблеми».
Важливим є бачення азербайджанським президентом концепції національного розвитку, національної ідеї, своєрідного посилу українському народові, який, як і азербайджанський народ, «ніколи не забуде ані окупації, ані жертв». Ці та інші дії азербайджанського уряду і Президента Ільхама Алієва відображають широку прихильність підтримці України в умовах війни, демонструючи солідарність і роблячи істотний внесок у гуманітарні зусилля.
Підтримуючи ініціативи Президента Ільхама Алієва, у своєму виступі на міжнародній конференції з відновлення України в Берліні, міністр закордонних справ Азербайджану Джейхун Байрамов зазначив, що Азербайджан і надалі надаватиме гуманітарну допомогу Україні, підтримуватиме програми реабілітації українських громадян, сприятиме всебічній підтримці України в її відбудові.
Український уряд і громадськість високо цінує зусилля Азербайджану в питанні підтримки України. Про це неодноразово заявляв український Президент Володимир Зеленський. Український лідер висловив вдячність Азербайджану за гуманітарну та іншу допомогу в історичний час боротьби української держави за свободу, а також упевненість, що стратегічні відносини між Україною та Азербайджаном лише зміцнюватимуться. Підтримку Азербайджану висловила і Верховна Рада України.
Таким чином, щодо перспектив розв’язання військового конфлікту в Україні, Азербайджан послідовно наголошує на важливості поваги до територіальної цілісності держави в межах її міжнародно визнаних кордонів. Ця позиція відповідає його власним національним інтересам, особливо щодо Карабаського конфлікту, вдало вирішеного Азербайджаном, який відновив свою територіальну цілісність. Офіційні особи Азербайджану закликають до мирного врегулювання військового конфлікту між Росією та Україною і виступають за дотримання міжнародного права.
Однозначно можна стверджувати, що і Азербайджан, і Україна є прикладом держави з проактивною позицією, на боці яких міжнародне право. Тому країни мають і далі підтримувати одна одну. І Азербайджан це робить від початку російського вторгнення в Україну.
Сучасний Азербайджан зберігає дипломатичний баланс, підтримуючи Україну та водночас регіональні стратегічні партнерства, висловлюючи занепокоєння ескалацією воєнного конфлікту та його впливом на регіональну стабільність. Підхід Азербайджану відображає його продуману навігацію в складній регіональній динаміці, балансуючи між своїми зовнішньополітичними цілями в регіоні, відстоюючи принципи, що відповідають його національним інтересам.
Автор: Андрій ЛЕБІДЬ, доктор філософських наук, професор Сумського державного університету, Науковий експерт при Представникові Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Сумській області.