Азербайджан вчора-сьогодні-завтра: основні тези виступу Президента Ільхама Алієва на Конференції СОР29

Автор: Андрій Лебідь.

Цими днями азербайджанська столиця приймає найважливіший для глобального співтовариства захід – Конференцію ООН з питань зміни клімату COP29. Більшість світових держав підтримали ініціативу провести СОР29 саме в Баку, що означає високу повагу та оцінку активної ролі Азербайджану на міжнародній арені. Зустріч лідерів держав у форматі СОР29 стала першою історичною подією на пострадянському просторі, оскільки саме Баку прийняв у себе 29-ту міжнародну кліматичну конференцію найвищого рівня: зареєстровано 72 тис. учасників зі 198 країн, що підписали Рамкову конвенцію ООН про зміну клімату, серед них 80 президентів, віцепрезидентів і прем’єр-міністрів.

Зокрема, у конференції беруть участь президент Європейської ради Шарль Мішель, єврокомісар із захисту клімату Вопке Хукстра, державний секретар Святого престолу Кардинал П’єтро Паролін, прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер, прем’єр-міністр Італії Джорджа Мелоні, президенти Туреччини Реджеп Таїп Ердоган, Болгарії Румен Радєв, Узбекистану Шавкат Мірзієєв, Киргизстану Садир Жапаров, Ізраїлю Іцхак Герцог, Казахстану Касим-Жомарт Токаєв, Фінляндії Олександр Стубб, Латвії Едгар Ринкевич, Польщі Анджей Дуда, Сербії Олександр Вучич, прем’єр-міністри Угорщини Віктор Орбан, Грузії Іраклій Кобахідзе, Іспанії Педро Санчес і багато інших. Захід у Баку об’єднав численні делегації глав держав і урядів, яких на полях Саміту зустріли Президент Азербайджанської Республіки Ільхам Алієв і Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш. З нагоди початку роботи Саміту лідерів Президент Ільхам Алієв виступив на церемонії його відкриття.

У своєму виступі він наголосив на важливості та знаменності цієї події для Азербайджанської Республіки, оскільки саме Азербайджан вперше приймає COP29 на Південному Кавказі, ба більше, на пострадянському просторі. Він наголосив на прихильності очолюваної ним держави розв’язанню проблеми зміни клімату, продемонструвавши різноманітні національні та регіональні зусилля, спрямовані на сталий розвиток і поновлювані джерела енергії. Президент Алієв також наголосив на стратегічних ініціативах у сфері енергетичного переходу і стійкості до зміни клімату, підкресливши роль країни як лідера в просуванні зеленого розвитку в регіоні.

У своєму виступі на COP29 Ільхам Алієв наголосив на значних зусиллях і успіхах Азербайджану з розвитку проєктів у галузі відновлюваної енергетики та сталого розвитку, що відображають прихильність країни глобальним кліматичним зобов’язанням. Він торкнувся як національних стратегій, так і спільних зусиль, спрямованих на підвищення стійкості регіону до зміни клімату та екологічне зростання. Президент підкреслив ініціативи Азербайджану щодо пом’якшення наслідків зміни клімату і закликав до спільних рішень у глобальному масштабі.

Ільхам Алієв також наголосив на важливості спільних проєктів і міжнародних партнерств, спрямованих на розв’язання кліматичних проблем і наголосив на важливості спільних глобальних зусиль із забезпечення екологічної стійкості. Проведення COP29 стало помітною віхою, що символізує зростаючу роль Азербайджану на світовій арені у вирішенні проблеми зміни клімату. Мегапроєкти, започатковані Азербайджаном, уже змінили енергетичну та транспортну карти Євразії та призвели до створення плідних форматів багатостороннього співробітництва.

Кліматичний порядок денний – не єдина тема, порушена президентом Азербайджану в його виступі. Ільхам Алієв відзначив зростаючу роль Азербайджану в регіоні, де «зустрічаються Схід і Захід, Північ і Південь». Президент Алієв позначив всебічну готовність країни побудувати політичні, культурні, енергетичні, торговельні та транспортні мости між різними міжнародними гравцями.

Він також наголосив на досягненнях Азербайджану у відновленні свого державного суверенітету і територіальної цілісності відповідно до Статуту ООН, міжнародного права і резолюцій Ради Безпеки. За його словами, історична перемога у Другій Карабаській війні дала поштовх до будівництва сильної азербайджанської держави, самодостатньої економіки та незалежної політики. Відновлення Азербайджаном міжнародного права та історичної справедливості поклали край вірменській окупації азербайджанських земель і сприяли утвердженню регіонального лідерства республіки.

Платформа СОР29 сприяє пошуку і досягненню консенсусу між розвиненими країнами і країнами, що розвиваються, між Глобальним Півднем і Глобальною Північчю. Лідерство в цьому питанні взяв на себе Азербайджан і особисто Президент Ільхам Алієв. Під його чуйним керівництвом Азербайджан успішно очолював Рух неприєднання, є активним членом Організації ісламського співробітництва, підписав угоди та ухвалив декларації про стратегічне партнерство з країнами-членами Європейського Союзу. Усе це, – на думку Ільхама Алієва, – «дає нам змогу думати, що ми можемо бути дуже корисними й потрібними для наведення мостів між різними важливими акторами з питань кліматичних змін».

На Саміті лідерів СОР29 прозвучала важлива думка Президента Ільхама Алієва щодо прихильності Азербайджану до багатостороннього підходу та активного міжкультурного діалогу. Як зазначив азербайджанський лідер: «Спільно з Альянсом цивілізацій ООН ми раз на два роки організовуємо в Баку Форум із міжкультурного діалогу». Ба більше, «мультикультуралізм – це наша державна політика, водночас це наш спосіб життя. Незалежно від етнічної чи релігійної приналежності, народ Азербайджану живе в мирі та злагоді як одна сім’я».

Але немає диму без вогню. Щойно Азербайджан було обрано країною проведення COP29, він став мішенню наклепницької кампанії, організованої Вірменією та підтримуваної провірменським лобі за кордоном, розповсюджуючи дезінформацію та фейки. Але реальність інакша. Наклеп розбивається об граніт успіхів, продемонстрованих Азербайджаном за останні роки: рівень безробіття в країні становить 5,4%, рівень бідності – 5,2%, зовнішній борг – 7,5% від ВВП.

Ці та багато інших важливих критеріїв слугують основою для оцінки ефективності країни та діяльності азербайджанського уряду. Саме успішна внутрішня і зовнішня його політика стали локомотивом ефективних перетворень у країні, запорукою міжнародного визнання й авторитету Азербайджану. Те, що саме в Баку відбувається конференція ООН СОР29, свідчить про грандіозні успіхи та перспективи азербайджанської держави на шляху до сталого розвитку та глобального лідерства.

 

Автор: Андрій Лебідь, доктор філософських наук, професор Сумського державного університету, Науковий експерт при Представникові Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Сумській області