15 червня – День національного порятунку азербайджанського народу

Автор: Анатолій Гончаренко

День національного порятунку – одна з найбільш пам’ятних та важливих подій в історії Азербайджану, яка знаменує найважливіші суспільно-політичні та економічні перетворення в країні. Всі ці події пов’язані з ім’ям загальнонаціонального лідера Азербайджану Гейдара Алієва, який повернувся до влади 15 червня 1993 р., врятував азербайджанський народ та державу від розколу та жахів громадянської війни.

Як відомо, в жовтні 1991 р. Азербайджан відновив свою незалежність, але через короткий проміжок часу знову опинився віч-на-віч з небезпекою її втратити. Перші роки незалежності характеризувалися найважчою соціально-економічною кризою та вакуумом політичної влади. Почалася запекла політична боротьба за керівництво країною між різними групами та особистостями.

У 1992 р. в Азербайджані до влади прийшов Народний фронт, який відразу ж показав свою нездатність впоратися з ситуацією в країні, що загострювалася. Тому, в червні 1993 р. в Азербайджані склалася вибухонебезпечна ситуація, що загрожувала перерости в громадянську війну. В країні панували анархія та хаос, безчинствували незаконні збройні формування.

В цей найскладніший для Азербайджану період історії дедалі більше погляди народу були спрямовані в бік Гейдара Алієва, який очолював у цей час Алі меджліс Нахічеванської Автономної Республіки. Почувши численні запрошення народу, Гейдар Алієв 9 червня 1993 р. прибув до Баку. Це було найважливіше і правильне рішення великого лідера, патріота своєї країни та народу, який узяв на себе найважчу історичну місію: «Я говорив раніше, повторюю ще раз, пролилася кров, але не можна допустити поглиблення цього процесу. Усі патріотично налаштовані громадяни Азербайджану мають об’єднатися та намагатися успішно вийти із цієї важкої ситуації».

15 червня 1993 р. увійшло до азербайджанської історії як День національного порятунку. Саме в цей день Гейдар Алієв на вимогу народу вдруге повернувся до влади та був обраний головою Верховної ради Азербайджанської Республіки. Завдяки цьому спали напруженість і протистояння в суспільстві, країна була врятована від загрози громадянської війни, розколу і втрати незалежності.

Під час одного з найважливіших виступів на засіданні Міллі Меджлісу 15 червня 1993 р. Гейдар Алієв проголосив нову стратегію розвитку державності Азербайджанської Республіки, яка змінила долю країни.

«Моє життя і моя діяльність будуть присвячені виключно збереженню незалежності Азербайджану», – сказав Гейдар Алієв відразу ж після його обрання керівником азербайджанського парламенту.

Незабаром, 25 червня 1993 р. Гейдар Алієв, відповідно до рішення Міллі Меджлісу, приступив до виконання обов’язків президента Азербайджанської Республіки. А 3 жовтня 1993 р. унаслідок демократичних всенародних виборів Гейдара Алієва було обрано президентом Азербайджану.

Відразу ж після повернення до влади Гейдар Алієв здійснив рішучі дії, спрямовані на запобігання громадянського конфлікту та розколу держави, було роззброєно всі незаконні збройні формування, встановлено стабільність. Азербайджанська Республіка почала розвиватись. У листопаді 1995 р. було ухвалено нову конституцію Азербайджану, яка сформувала фундамент демократичної, правової держави.

Політичні та соціально-економічні реформи Гейдара Алієва привели Азербайджан до високих досягнень. Загальнонаціональному лідеру азербайджанського народу вдалося повністю стабілізувати суспільно-політичну ситуацію в країні.

Гейдар Алієв значно укріпив позиції Азербайджану на міжнародній арені. У цьому контексті можна згадати, насамперед, «Контракт століття» – підписання 20 вересня 1994 р. у Баку договору з провідними нафтовими компаніями США, Великої Британії, Франції, Норвегії, які мали розпочати розробку найбагатших родовищ азербайджанської нафти. Цей договір був першим значним успіхом на шляху подальших перемог Азербайджану в енергетичному напрямку.

Під час президентства Гейдара Алієва Азербайджанська Республіка налагодила конструктивні відносини із США, країнами Європи, Туреччиною, Україною та багатьма іншими державами, зміцнивши свої зовнішньополітичні позиції.

У 1997 р. Міллі Меджліс оголосив 15 червня Днем національного порятунку Азербайджану. З цього моменту повернення загальнонаціонального лідера Гейдара Алієва до керівництва країною відзначається як День національного порятунку.

11 жовтня 1998 р. Гейдар Алієв переміг на чергових виборах, отримавши 76,1% голосів і знову був обраний президентом Азербайджану. Погодившись висунути свою кандидатуру на президентські вибори, що відбулися 15 жовтня 2003 р., Гейдар Алієв, через загострення проблем зі здоров’ям, був змушений відкликати свою кандидатуру на користь свого сина Ільхама Алієва.

В цілому, 1993–2003 рр. – період стабільності та розвитку Азербайджану. Саме у роки президентства Гейдара Алієва було закладено підґрунтя азербайджанської державності. Сьогодні можна з повною відповідальність констатувати, що успіхи Азербайджанської Республіки в усіх сферах є результатом політики Гейдара Алієва – засновника незалежного, сучасного Азербайджану.

Цього року День національного порятунку вперше відзначається на усій території Азербайджанської Республіки. Завдяки політиці Гейдара Алієва, яку успішно продовжує президент Ільхам Алієв, Азербайджан перетворився на державу, що динамічно розвивається, постійно оновлюється і модернізується, підвищує свій авторитет на міжнародній арені.

Майже через 30 років після подій червня 1993 р. здійснилися мрії загальнонаціонального лідера Гейдара Алієва, і територіальну цілісність Азербайджану було відновлено. Восени 2020 р. азербайджанська армія під керівництвом Ільхама Алієва звільнила території Азербайджану, які були окуповані Вірменією. У вересні 2023 р. карабахські сепаратисти склали зброю та так звана «Нагірно-Карабахська республіка» припинила своє існування.

В результаті успішної реалізації політичного курсу президентом Ільхамом Алієвим сьогодні азербайджанський народ упевнений, що незалежний Азербайджан, дотримуючись ідей Гейдара Алієва, досягне ще більш високих вершин.

Пам’ять про загальнонаціонального лідера, мудрого політика, державного діяча і патріота своєї країни Гейдара Алірзи огли Алієва вічно житиме в серцях азербайджанського народу.

Анатолій Гончаренко, кандидат історичних наук, доцент кафедри історії Сумського державного університету.