Тарас Шевченко в Азербайджані

Shevchenko-Grechanyk-BakuЗараз по всьому світу тривають знамениті «Шевченківські дні». У Міністерстві закордонних справ України повідомили, що Великий Кобзар, Батько нації, видатний український поет, художник, класик української літератури Тарас Григорович Шевченко офіційно уже є «світовим рекордсменом» за кількістю встановлених йому пам’ятників.

У День народження Великого Кобзаря Міністерство закордонних справ офіційно зареєструвало світовий рекорд за кількістю встановлених пам’ятників видатному українцю в Україні та за кордоном. МЗС разом з державними обласними адміністраціями, посольствами України та українськими громадами за кордоном протягом року збирали інформацію про кількість існуючих пам’ятників Тарасу Григоровичу Шевченку. Завдячуючи цій роботі, «Книга рекордів України» зафіксувала, що на планеті Земля встановлено 1167 пам’ятників Тарасу Шевченку. З них 99 – у 44 іноземних країнах і 1068 – в Україні, про що й зробило офіційне повідомлення МЗС України.

За даними МЗС, міжнародну експертизу заявки та аналіз доказової бази провів Національний проєкт «Книга рекордів України». Заявка на рекорд подається за 4 місяці до оголошення результатів. Аналіз, експертиза та відповідність рекорду проводиться разом із представниками та партнерами «Книги рекордів» у світі, тож Тарас Григорович Шевченко – світовий рекордсмен за кількістю встановлених йому пам’ятників, що свідчить про велику любов не тільки українців, а й інших народів до Великого Кобзаря.

Є пам’ятник Великому українцю і в Азербайджані. Він встановлений у центрі Баку на проспекті Свободи. Автор — відомий український скульптор Ігор Гречаник. Пам’ятник Тарасу Григоровичу Шевченку в столиці Азербайджанської Республіки було відкрито 30 червня 2008 року за участі двох президентів — Президента Азербайджану Ільхама Алієва і Президента України Віктора Ющенка.

«Азербайджанський» бронзовий Кобзар заввишки 3,8 метра, молодий, у тому віці, коли саме ставав Поетом. Ідея скульптора — це духовний Пророк, що заклав основи самоідентифікації українців як нації у головній праці свого життя — «Кобзарі». Акцент пам’ятника на книзі, яку Тарас Шевченко дає людям у вигляді духовного заповіту, що підкреслює символічне крило на другому плані. З іншого боку крило виглядає як дерево Долі. Тут це верба з корінням, що підкреслює глибокий зв’язок поета з Україною, де б він не був.

У ці дні вклонитися Великому Кобзареві і водночас рідному Тарасу Шевченку в Азербайджані приходять як українці (в Азербайджанській Республіці на сьогодні проживає більше 21 тисячі українців), так і азербайджанці, які шанують, цінують, знають і читають Тараса Шевченка азербайджанською мовою.

Почесний консул Азербайджанської Республіки в м. Харків, кандидат політичних наук Афган Салманов

Відео доцента Бакинського слов’янського університету Яшара Алхасова, м. Баку, проспект Свободи, 09.03.2021 року